play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Śląsk

Gliwice: Kolejny raz znalazł niewybuch. Tym razem granat z okresu I Wojny Światowej [ZDJĘCIE]

today17 stycznia 2022

Background

W sobotę kierowcy nie mogli korzystać z ul. Daszyńskiego w Gliwicach. Powodem był niewybuch znaleziony podczas wyburzania jednej z kamienic. Odkrycia dokonał pracownik, który w przeszłości natrafił już na podobną niespodziankę.

Gliwicka policja otrzymała w sobotę zgłoszenie około godziny 8.00 o odnalezieniu niewybuchu podczas wyburzania kamienicy przy ul. Daszyńskiego. Na miejsce skierowali się funkcjonariusze, w tym pirotechnik. Okazało się, że niebezpiecznym przedmiotem był granat z okresu I Wojny Światowej. Mundurowi zamknęli części ulicy, a także ewakuowali mieszkańca z pobliskiej posesji.

– Znaleziony niewybuch to pruski Eierhandgranate M17 (rok produkcji 1916/17) – ręczny granat obronny i ofensywny, jakiego używała armia pruska oraz żołnierze armii austro-węgierskiej. Wszystko wskazuje, że ktoś, kto zamieszkiwał budynek w Gliwicach w latach 20., ukrył granat pod drewnianą podłogą na pierwszym piętrze. Jak ocenił nasz doświadczony pirotechnik, mimo upływu ponad 100 lat, niewybuch był w bardzo dobrym stanie technicznym i prawdopodobnie zadziałałby w przypadku odbezpieczenia zawleczki – mówią gliwiccy policjanci.

Autor: Wojciech Czaputa


0%
Skip to content