play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Gliwice: Mieszkańcy zdecydują jak płacić za miejskie żłobki. W sieci trwają konsultacje

today14 kwietnia 2021

Background

Mieszkańcy Gliwic zdecydują jak płacić za miejski żłobek. W mieście trwają konsultacje społeczne. Do wyboru gliwiczanie mają  dwa warianty.

W Gliwicach działają obecnie Żłobki Miejskie z czterema oddziałami w różnych częściach miasta. Łącznie mogą one przyjąć 241 dzieci. W placówkach tych obowiązuje skomplikowany sposób naliczania opłat za pobyt maluchów, na co często skarżą się rodzice. Miasto przygotowało więc czytelniejsze propozycje, które poddało pod głosowanie gliwiczan.

W miejsce obecnego wzoru wprowadzona ma być stała opłata miesięczna za pobyt dziecka w publicznym żłobku. Obecnie opłata w żłobku miejskim w Gliwicach jest liczona od godziny i kształtuje się – w  zależności od dochodu – w przedziale od 62 groszy do 5,62 zł za godzinę. Tymczasem stała miesięczna opłata to standard w wielu śląskich miastach.

Pierwsza z propozycji to opłata jednakowa dla wszystkich. A jej wysokość to 300 zł. Druga opcja to opłata zależna od dochodu w rodzinie. Miałaby ona wynosić 150 zł -dla dochodu netto na osobę w rodzinie do tysiąca stu złotych, 250 w przypadku gdy na członka rodziny przypada między 1100 a 1700 zł  oraz 400 zł tam gdzie ten dochód przekracza 1700 zł. W każdym z wariantów rodzice dodatkowo płaciliby do 7 zł dziennie za wyżywienie.  Tak jak dotąd, opłata za wyżywienie nie byłaby pobierana w przypadku nieobecności dziecka. Warto podkreślić, że do dochodu nie wlicza się 500 +. Elektroniczna ankieta dostępna jest na stronie Urzędu Miasta. Można ją wypełniać jeszcze przez tydzień czyli do 21 kwietnia.

W ubiegłym roku wpływy z opłat rodziców w Żłobkach Miejskich wyniosły około 350 tys. zł, ale na utrzymanie tych placówek miasto wydało ponad 4 mln zł więcej. Koszt utrzymania miejsca dla jednego dziecka w żłobku publicznym wynosi około 1400 zł miesięcznie.

źródło: UM Gliwice

 

Autor: Marta Mosiołek


0%
Skip to content