play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Gliwice: Nadzieja dla pacjentów z nowotworem prostaty

today20 maja 2021

Background

Szpital w Gliwicach zadba o pacjentów po przejściu raka prostaty. Placówka będzie przeprowadzać wszczepienia sztucznych zwieraczy cewki moczowej.

Oddział urologii i urologii onkologicznej Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach dołączył do grona czołowych ośrodków w Polsce, w których przeprowadzane są operacje wszczepienia sztucznych zwieraczy cewki moczowej pacjentom po leczeniu nowotworu złośliwego prostaty. Dla pacjentów to szansa na normalne życie:

– Pacjenci, którzy słyszą rozpoznanie, że mają raka prostaty  chcą żyć – więc na tym polega pierwszy etap naszego leczenia – żeby uratować im życie. Natomiast kiedy to życie udaje nam się już uratować, wtedy po okresie rekonwalescencji chcielibyśmy ich przywrócić  do normalnej aktywności zawodowej, sportowej, czy jakiejkolwiek. Wszczepienie sztucznego zwieracza daje pacjentom szansę na normalne funkcjonowanie i to chcielibyśmy robić. Bo liczy się nie tylko efekt onkologiczny, ale także fizjologiczny – mówi dr Andrzej Kupilas, ordynator oddziału urologii i urologii onkologicznej gliwickiego szpitala.

Każdego roku w Polsce diagnozuje się raka prostaty u ponad 18 tysięcy mężczyzn, w województwie śląskim to ok. 2000 nowych diagnoz rocznie.

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content