play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Gliwice: Policjanci pobili 17-latka. Zapadł wyrok sądu

today8 stycznia 2020

Background

Do zdarzenia doszło 7 lutego 2016 roku. Policjanci z Komisariatu III Policji mieli przekroczyć swoje prawa i pobić 17-latka. Pokrzywdzony odniósł liczne obrażenia, w tym uraz głowy i twarzy. 30 grudnia 2019 roku Sąd Rejonowy w Gliwicach wydał wyrok skazujący w tej  sprawie.

W  dniu 30 grudnia 2019 r. zapadł przed Sądem Rejonowym w Gliwicach wyrok skazujący trzech funkcjonariuszy Komisariatu III Policji za to, że działając wspólnie i w porozumieniu, w dniu 7 lutego 2016 roku, przekroczyli swoje uprawnienia. Po uprzednim poleceniu małoletniemu Aleksandrowi P. zajęcia miejsca w radiowozie, wylegitymowaniu go i potwierdzeniu tożsamości, dokonali pobicia w trakcie jazdy, a następnie po opuszczeniu pojazdu uderzali go rękami i kopali po całym ciele, czym narazili go na bezpośrednie niebezpieczeństwo nastąpienia skutku w postaci naruszenia czynności narządów ciała i rozstroju zdrowia trwającego dłużej niż siedem dni. Pokrzywdzony Aleksander P. w wyniku zdarzenia, odniósł obrażenia w postaci urazu głowy i twarzy z zasinieniami oraz urazu prawego łuku brwiowego.

Mateusz C. został skazany na karę 1 roku pozbawienia wolności, Tomasz O. – karę 6 miesięcy, natomiast Piotr S. – karę 8 miesięcy pozbawienia wolności. Wykonanie orzeczonych kar sąd zawiesił na okres próby 2 lat.

Oskarżeni nie przyznali się do popełnienia zarzucanego im czynu. Podstawą poczynienia ustaleń faktycznych w sprawie były między innymi: zeznania małoletniego pokrzywdzonego i przeprowadzony z jego udziałem eksperyment procesowy, zeznania świadków, zapisy monitoringu, opinie biegłych z zakresu psychologii, badań DNA, wyniki oględzin radiowozu.

Wyrok nie jest prawomocny.

 

Źródło: Prokuratura Okręgowa Gliwice

Autor: Katarzyna Taras


0%
Skip to content