play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Gliwice: Student Politechniki Śląskiej w Reprezentacji Polski podczas Szybowcowych Mistrzostw Świata!

today4 sierpnia 2021

Background

Miłosz Gondek, student III roku Nawigacji Powietrznej na Wydziale Transportu i Inżynierii Lotniczej Politechniki Śląskiej, będzie reprezentował Polskę podczas Szybowcowych Mistrzostw Świata w Akrobacji Szybowcowej FAI 2021. Zawody odbywają się w Lesznie.

11 Mistrzostwa Świata w Akrobacji Szybowcowej potrwają od 28 lipca do 7 sierpnia. Zawody są rozgrywane na lotnisku w Lesznie. Rywalizacja obejmuje dwie kategorie konkursowe:

  • Unlimited Glider (UG) – 23. Mistrzostwa Świata FAI w akrobacji szybowcowej.
  • Advanced Glider (AG) – 11. Mistrzostwa Świata FAI w akrobacji szybowcowej dla zaawansowanych.

Student Politechniki Śląskiej wystartuje w klasie Advanced. Wystąpi w niej 24 zawodników, nie tylko z Polski, ale także z Włoch, Rosji, Austrii, Rumuni, Czech i Francji.

Przed uczestnikami nawet 6 konkurencji. Jednak ich dokładna liczba jest ściśle związana z warunkami atmosferycznymi panującymi nad lotniskiem.

Pierwszą z konkurencji będzie tak zwana ,,wiązanka”, którą nasz student ułożył z 5 figur obowiązkowych. W kolejnych dniach zawodnicy będą zmagać się programami: dowolnym, nieznanym i nieznanym dowolnym.

Wszystkie programy muszą być wykonane w powietrzu, w niewidocznym sześcianie o wymiarach 1000 x 1000 x 1000 metrów. Sześcian znajduje się 200 metrów nad ziemią. Każde przekroczenie jego granic to punkty karne nałożone na zawodnika.

– W czasie zawodów spodziewamy się wysokich temperatur, które niestety nie sprzyjają akrobacji. Człowiek wystawiony na ekspozycję promieni słonecznych od razu ma gorszy performance. Stajemy się mniej dokładni, a figury wykonujemy z mniejszą precyzją, co widać później w wynikach. Dodatkowym utrudnieniem może być termika, czyli zjawisko, które dla nas akrobatów jest czymś, co przeszkadza. Czasami nawet bardzo. Kolejny aspekt to stres, coś, czego nie można przewidzieć. Będą to moje pierwsze zawody tak wysokiej rangi, jak Mistrzostwa Świata. Mam nadzieję, że stres nie pokrzyżuje moich planów zawodniczych, a sam dam z siebie wszystko i będę potrafił na czas lotu kompletnie się wyłączyć – mówił Miłosz Gondek.

Student Politechniki Śląskiej lotnictwem zaczął się interesować we wczesnym dzieciństwie. Kurs szybowcowy rozpoczął, mając lat 15. Natomiast licencję SPL zrobił jako 18-latek, a już rok później miał także licencję PPL(A)

W lutym tego roku dostał powołanie do Kadry Narodowej.

– Wsparcie Politechniki Śląskiej oraz Aeroklubu Ziemi Lubuskiej umożliwiło mi start w najwyższej rangą imprezie, czyli Mistrzostwach Świata. Dziękuję za wiarę i pomoc – przyznał Miłosz Gondek.

Miłosz studiuje Nawigację Lotniczą na Wydziale Transportu i Inżynierii Lotniczej Politechniki Śląskiej. Podczas zawodów będzie także reprezentował Aeroklub Ziemi Lubuskiej.

– Już niedługo, rozpoczynam praktyki w Akademickim Ośrodku Szkolenia Lotniczego Politechniki Śląskiej. Dokładniej będzie to szkolenie praktyczne do licencji liniowej ATPL (A). Uczelnia posiada na wyposażeniu nowe samoloty AT3, nową bazę szkoleniową i doświadczonych instruktorów. Wszystko, czego potrzeba, aby zostać pełno prawnym pilotem zawodowym – dodał Miłosz Gondek.

Fot: Politechnika Śląska

Autor: Weronika Manowska


0%
Skip to content