play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Gliwice: Sukces studentów Politechniki Śląskiej na Droniadzie 2021!

today14 lipca 2021

Background

Studenci z koła naukowego High Flyers zwyciężyli w ogólnopolskim konkursie Droniada 2021. Zespół Politechniki Śląskiej nie dał szans innym ekipom. Osiągnęli oni najwyższy wynik w historii tych prestiżowych zawodów.

Jak nikt inny wiedzą jak projektować pojazdy latające. Studenci z Politechniki Śląskiej w Gliwicach z szeregiem zwycięstw na tegorocznej Droniadzie, czyli prestiżowych, ogólnopolskich zawodach w konstruowaniu dronów, podzielonych na szereg kategorii.

– W zawodach uczestniczą studenci, zespoły akademickie z różnych uczelni i rywalizują ze sobą. Głównie chodzi o realizację scenariuszy takich praktycznych, z życia wziętych, których drony mogą stanowić takie realne wsparcie. W tym roku, głównie było to skierowane w kierunku wsparcia ochrony środowiska i rolnictwa precyzyjnego, tak zwanego inteligentnego – mówi profesor Politechniki Śląskiej, Roman Czyba.

Tegoroczne zawody obejmowały trzy konkurencje:

  • prezentację bezzałogowego systemu latającego,
  • identyfikację obszarów zajętych przez patogeny chorób roślin,
  • wykrycie w sadzie parcha i mączniaka jabłoni, a następnie ich precyzyjny oprysk środkami ochrony roślin symulowany przez kulki paintballowe.

 

Z powyższych konkurencji, studenci z koła naukowego High Flyers zgarnęli niemal wszystko:

– Wygraliśmy praktycznie wszystko. Dostaliśmy trzy nagrody pieniężne, jedna od Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego, o wysokości 20 tysięcy oraz dwie nagrody od Instytutu Lotnictwa w Warszawie, każda po 2,5 tysiąca. Co daje nam całkowicie 25 tysięcy, plus jeszcze dostaliśmy taką nagrodę rzeczową, czyli taką fajną aparaturę radiową do dronów od firmy Prometeusz – wylicza dumny przewodniczący koła, Jacek Grzybowski

Fot: Facebook/ High Flyers – Academic Scientific Association

Autor: Weronika Manowska


0%
Skip to content