play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Polska

Gliwice: 700 drzew utworzy zielone ekrany

today4 listopada 2020

Background

Gliwice: Gliwice: 700 drzew utworzy zielone ekrany.  Kilkaset drzew zostanie zasadzonych w pasach drogowych, by chronić przed hałasem i zanieczyszczeniami oraz działać kojąco na wzrok kierowców. Mają być także udaną, ekologiczną alternatywą dla ekranów typowej konstrukcji, stawianych wzdłuż polskich dróg. Pierwsze drzewa stanowiące trzon zielonych ekranów zasadzono we wtorek 3 listopada br. na zjeździe z ul. Tarnogórskiej w kierunku DK 88. Kolejne nasadzenia już wkrótce. 

700 drzew utworzy zielone ekrany. Zielony „mur” tworzą wybrane gatunki drzew, które spełniają podstawowy warunek – cechuje je wysoka odporność na trudne warunki siedliskowe panujące w pasach zieleni przyulicznej. – Wybór drzew nigdy nie jest przypadkowy, a dla tak szczególnych lokalizacji wymagał dogłębnego przemyślenia oraz uwzględnienia wielu różnych czynników, m. in. ukształtowania terenu, ekspozycji względem stron świata oraz przebiegu sieci uzbrojenia terenu, zarówno podziemnych, jak i naziemnych – podkreśla Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach, który nadzoruje nasadzenia. Zdecydowano się m.in. na graby kolumnowe, lipy srebrzyste, sosny czarne i platany.

Dzięki odpowiednim kształtom koron wybranych gatunków drzew, odpowiednio dobranym odległościom między nasadzeniami oraz właściwemu zagęszczeniu możliwe jest szybkie stworzenie zielonej ściany, która izoluje od hałasu i zanieczyszczeń, a także uatrakcyjnia miejsca, w których zielone ekrany powstają.

Oprócz zjazdu z DK 88 na ul. Tarnogórską, pojawią się one w nadchodzących tygodniach przy zjeździe z DK 88 na ul. Św. Wojciecha w kierunku ul. Toszeckiej, a także wzdłuż zjazdu z DK 88 na ul. Pionierów w kierunku dzielnicy Kopernika.

 

info. UM Gliwice

fot.ZDM Gliwice

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content