play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Gliwice: Powstanie kluczowa trasa rowerowa

today21 kwietnia 2020

Background

Powstanie jedna z kluczowych tras rowerowych Gliwic. Bulwary Kłodnicy połączą centrum ze Starymi Łabędami. Prace już się rozpoczęły – w przetargu na opracowanie dokumentacji projektowej wzięło udział siedmiu wykonawców.

Bulwary Kłodnicy będą ciągnęły się od placu Piłsudskiego aż do Łabęd. Powstanie nie tylko trasa rowerowa, ale też przyjazna przestrzeń do wypoczynku wśród zieleni. Miasto ogłosiło przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej budowy ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż Kłodnicy, od ul. Orlickiego do ul. Staromiejskiej.

Wstępną koncepcję projektową jeszcze w 2019 r. opracowała gliwicka pracownia architektoniczna. Powstanie około 5-kilometrowy odcinek ciągu pieszo-rowerowego: wzdłuż ul. Nadrzecznej – od ul. Orlickiego do zjazdu do PH „Arena” oraz biegnący lewym wałem Kłodnicy, od Centralnej Oczyszczalni Ścieków do ul. Staromiejskiej w Starych Łabędach.

W ramach inwestycji powstaną też dwie kładki na Kłodnicy – za oczyszczalnią i przed mostem w ciągu ul. Staromiejskiej oraz łącznik z ul. Staromiejską (w rejonie kościoła Wniebowzięcia NMP) i krótki odcinek drogi dla rowerów po drugiej stronie rzeki.

Na Bulwarach Kłodnicy będzie dominowała zieleń, stanie też punkt turystyczny wiatą i ławką solarną wyposażoną w panele fotowoltaiczne, dostęp do internetu za pomocą routera wifi, system darmowego ładowania urządzeń mobilnych i turystycznych oraz stanowisko na rowery i pojazdy elektryczne.

Na realizację inwestycji miasto planuje przeznaczyć 442 800 zł. Do przetargu na opracowanie dokumentacji projektowej budowy ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż Kłodnicy, od ul. Orlickiego do ul. Staromiejskiej, zgłosiło się siedem firm. Trwa procedura przetargowa, która wyłoni wykonawcę projektu.

Autor: Marcin Hirnyk


0%
Skip to content