play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

GORĄCO w Tarnowskich Górach! Powstaje nowy system energetyczny

today28 lipca 2021

Background

Ma być nowocześnie, ale przede wszystkim ekologicznie. W Tarnowskich Górach na terenie ciepłowni przy ulicy Zagórskiej, powstanie system energetyczny zasilany ekologicznym paliwami.

– Planujemy wybudować kocioł na biomasę o mocy 12 megawatów i agregaty kogeneracyjne o mocy dwa razy 2 megawaty. Plus jeden agregat, który będzie spalał gaz i biogaz na terenie Oczyszczalni PWiK w Tarnowskich Górach. Przede wszystkim będzie to efekt ekologiczny, ponieważ ponad połowę węgla zostanie wyeliminowane. W tej chwili, jeśli chodzi o produkcję ciepła. No, ale też pozwoli nam to przekształcić ten system w system efektywny energetycznie. Dzięki któremu będziemy mogli pozyskiwać środki na modernizację i rozbudowę sieci ciepłowniczej – mówi prezes zarządu Veolia południe, Wojciech Noga.

W Tarnowskich Górach już od kilku lat stawia się na ekologie.

– Jako miasto chcemy się wyróżniać, no nie tylko historią. Nie tylko problemami, bo w tym mieście niestety nic nie jest proste. Chcemy się wyróżniać też tą ochroną powietrza. Tutaj Veolia jest partnerem potężnym. My jeszcze dajemy naszą oczyszczalnię ścieków. W pobliżu jest Centralna Oczyszczalnia Ścieków. Jeśli pójdzie tam biogaz, czyli kolejne takie źródło. Będzie gaz ziemny, biogaz, będą te zrębki, będzie kogeneracja. Czyli może być woda użytkowa tańsza – dodaje zastępca burmistrza Tarnowskich Gór, Piotr Skrabaczewski.

Inwestycja ma być gotowa już za dwa lata.

 

Fot: Zdjęcie poglądowe

Autor: Weronika Manowska


0%
Skip to content