play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Śląsk

Górnictwa nie będzie. Co ze stalą i hutnictwem?

today30 września 2020

Background

Górnictwo węgla kamiennego do 2049 roku znika z Polski. Podobnie będzie w innych krajach Wspólnoty Europejskiej. Pytanie o inne branże, związane z górnictwem. Co z hutnictwem?

Co z polskim i europejskim hutnictwem? To naturalne pytanie po ostatnich decyzjach dotyczących likwidacji kopalń w Polsce. O problemach branży w całej Unii Europejskiej hutnicy będą przypominać jutro.

Europejski Dzień Akcji dla Przemysłu Stalowego

1 października obchodzony będzie Europejski Dzień Akcji dla Przemysłu Stalowego. Tego dnia organizacje związkowe w całej Unii Europejskiej będą zwracać uwagę decydentów i polityków na problemy sektora stalowego spowodowane pandemią COVID-19 oraz unijną polityką klimatyczną, domagając się od rządzących podjęcia konkretnych działań zmierzających do ratowania branży.

Akcja zorganizowana zostanie pod hasłem: „Europa potrzebuje stali i stal potrzebuje Europy”. – Pandemia tylko pogłębiła kryzys, w obliczu którego stoi europejski, również polski, sektor stalowy. W drugim kwartale tego roku produkcja stali w Europie zmniejszyła się o 40 proc., a nowe zamówienia spadły o ponad 70 proc. Europa mocno ucierpiała, a w tym samym czasie Chiny zwiększyły swoją produkcję. Obawiamy się dalszego spadku mocy produkcyjnych i likwidacji miejsc pracy – mówi Andrzej Karol, przewodniczący Krajowej Sekcji Hutnictwa NSZZ „Solidarność”.

Polityka zbyt restrykcyjna

Szef hutniczej „Solidarności” podkreśla, że trudna sytuacja sektora stalowego, to efekt m.in. restrykcyjnej polityki klimatycznej prowadzonej przez Unię Europejską, która nakłada na producentów działających w tej branży coraz większe obciążenia. – W naszym kraju dodatkowo dochodzi problem tzw. „opłaty mocowej”, która ma obowiązywać od  1 stycznia przyszłego roku. Ta opłata wygeneruje wzrost ceny energii dla zakładów energochłonnych, w tym dla hutnictwa. Domagamy się przesunięcia terminu jej wejścia w życie na początek 2022 roku. W tym czasie konieczne będą rozwiązania wprowadzające ograniczenie skutków wzrostu ceny energii – zaznacza przewodniczący KSH.

Import stali pogrąży branżę

Kolejnym problemem jest wygaśnięcie 30 czerwca przyszłego roku przepisów chroniących europejski rynek przed importem stali wyprodukowanej poza granicami Unii Europejskiej. – Trzeba wypracować nowe rozwiązania, które obronią europejskich producentów przed nieuczciwą konkurencją. Albo w Europie będziemy wykorzystywać stal wyprodukowaną tutaj, na miejscu, albo tę sprowadzaną spoza UE obłożymy takimi samymi podatkami, jakie muszą płacić europejscy producenci – mówi Andrzej Karol.

Koordynatorem Europejskiego Dnia Akcji dla Przemysłu Stalowego jest IndustriALL European Trade Union. To europejska federacja związkowa reprezentująca 7 mln pracowników zrzeszonych w 180 organizacjach związkowych z 38 krajów w Europie. Akcja będzie miała różny przebieg w poszczególnych państwach. W jej ramach zorganizowane zostaną pikiety, spotkania z pracodawcami i politykami oraz konferencje prasowe.

(żródło: śląsko-dąbrowska Solidarność, zdjęcie poglądowe)

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content