play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Górnicy będą jednak mieli ustawową gwarancję zatrudnienia

today14 kwietnia 2021

Background

Są gwarancje zatrudnienia, są negocjacje i zmniejszające się rozbieżności. Tak wygląda bieżąca sytuacja rozmów, pomiędzy rządem i związkowcami, na temat przyszłości górnictwa i branż okołogórniczych.

Górnicy będą jednak mieli ustawową gwarancję zatrudnienia – poinformował szef Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności, Dominik Kolorz. To bardzo ważna zmiana w negocjacjach z rządem, bo gwarantuje ona pracę do emerytury:

– Gwarancje te będą zapisane w nowej ustawie o funkcjonowaniu górnictwa, łącznie z całym systemem osłon socjalnych. Myślę, że to jest jeden najistotniejszych punktów, które zostały uzgodnione, jeden z najistotniejszych punktów całej umowy społecznej. Natomiast w dalszym ciągu mamy rozbieżność, jeśli chodzi o indeksację wynagrodzeń. Umówiliśmy się na negocjacje na najbliższy piątek. Mamy też małe rozbieżności jeśli chodzi o system notyfikacji – mówił Dominik Kolorz, szef Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności.

To nie jedyne ważne elementy umowy negocjowane przez związkowców:

– Równie ważnym elementem są oczywiście wynagrodzenia, bo nikt sobie nie wyobraża sytuacji tego typu, że poziom wynagrodzeń będzie realnie z roku na rok spadał w górnictwie. przez te najbliższe – mamy nadzieję – 29 lat. Być może będzie takie ustalenie, że indeksacja będzie dotyczyła tylko pewnego okresu z tych 29 lat. Myślę, że to wszystko będziemy w stanie w piątek dopiąć – dodał przewodniczący Solidarności.

Jeśli w piątek strony się nie poróżnią to będzie można opracować jednolity tekst porozumienia. Pracownicy otrzymają również osłony socjalne. Górnik, który będzie chciał odejść z zawodu i rozpocząć nową pracę poza branżą, otrzyma odprawę w wysokości 120 tysięcy złotych.

 

Fot. Zdjęcie poglądowe

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content