play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polityka

Górnicy do premiera: Niech pan zabierze tych nieudaczników z JSW! [WIDEO]

today1 lipca 2021

Background

Było głośno i licznie. W Katowicach na ulicy Warszawskiej, przed biurem poselskim premiera Mateusza Morawieckiego odbyła się dziś pikieta górników. Akcja była wyrazem protestu między innymi wobec łamania praw pracowniczych w Jastrzębskiej Spółce Węglowej a także obsadzaniu stanowisk z nadania politycznego.

Panie premierze apelujemy do pana niech pan zabierze tych nieudaczników z Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Niech pan zabierze ich jak najszybciej, bo inaczej doprowadzą tę spółkę do ruiny- wołał jeden z protestujących dziś górników.

Prezes JSW jaki ma cel? Nachapać się dopóki można! Przyszli do pana dzisiaj górnicy, głosowali na pana w wyborach parlamentarnych, bo panu uwierzyli. Uwierzyli panu, że będzie pan dbał o nasze czarne złoto, o węgiel! I co?! I sprzedał nas pan w Brukseli za czapkę gruszek! – skandował kolejny z górników.

Dodatkowo poprzez protest związkowcy chcą zwrócić uwagę na potrzebę natychmiastowego odbioru przez państwowe koncerny energetyczne zakontraktowanego węgla. Chwilę po proteście petycja w tej sprawie została złożona i przyjęta w biurze poselskim premiera Morawieckiego. Na miejscu pikiety był nasz reporter, Kamil Zatoński.

Wcześniej pisaliśmy:

_________________________________________________________

Wczoraj ratownicy medyczni a dziś górnicy. Za godzinę w Jastrzębiu Zdroju, potem jeszcze w Mikołowie i w Katowicach protestować będą pracownicy z górniczej Solidarności. To sprzeciw wobec mieszania polityki  w sprawy JSW.

Manifestują przeciw upolitycznieniu Jastrzębskiej Spółki Węglowej i wpływu, jaki na obsadę stanowisk ma Prawo i Sprawiedliwość. Nie godzą się też na łamanie praw pracowniczych i związkowych w spółce. Żądają też natychmiastowego odbioru przez państwowe koncerny energetyczne zakontraktowanego węgla. Demonstracje odbędą się kolejno przed siedzibą zarządu JSW w Jastrzębiu-Zdroju (9.00) potem przed mikołowskim biurem europosłanki Izabeli Kloc (11.30) i na koniec przed biurem poselskim premiera Mateusza Morawieckiego w Katowicach (13.00).

 

Autor: Marta Mosiołek


0%
Skip to content