play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Śląsk

Górnicy ruszają na pomoc zakażonym koronawirusem

today22 grudnia 2020

Background

Górnicy pracujący w Polskiej Grupie Górniczej ruszyli do pomocy chorym na koronawirusa. Już ponad 200 górników – ozdrowieńców zadeklarowało chęć oddania osocza potrzebnego w terapii osób chorych na SARS – CoV2 i licznie zgłasza się do katowickiego Centrum Krwiodawstwa. Specjalne ambulansy staną przed kopalniami Wujek, Murcki-Staszic i Mysłowice-Wesoła.

Spółka z powodzeniem poradziła sobie z rozwojem pandemii, ale i tak wielu pracowników Polskiej Grupy Górniczej zostało zakażonych koronawirusem. Najczęściej z lekkim lub bezobjawowym przebiegiem. Dziś my jako spółka, społeczność górnicza chcemy pomóc w zwalczaniu skutków pandemii w całym regionie, stąd współpraca z RCKiK w Katowicach. W ten sposób górnicy chcą okazać solidarność z osobami, które przechodzą zakażenie w sposób zagrażający ich życiu – podkreśla Tomasz Rogala, prezes Polskiej Grupy Górniczej.

To nie pierwsze zaangażowanie górników w pomoc osobom o ciężkim przebiegu zakażenia koronawirusem. Jeszcze podczas wiosennej fali pandemii, w akcji zorganizowanej przez związki zawodowe działające w PGG S.A. wzięło udział wielu pracowników i solidarnie oddawało swoje osocze chorym. Widząc powagę sytuacji związanej z silniejszą drugą falą, spółka górnicza nawiązała instytucjonalną współpracę z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach. Dzięki temu zaangażowaniu wydatnie zwiększała się liczba dawców osocza. Górnicy stanowią ich znaczną część.

Mimo niewielkiego spadku liczby zachorowań, osocze ozdrowieńców jest nadal bardzo potrzebne do terapii pacjentów chorych na covid 19. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa każdego dnia apeluje do osób, które mają już za sobą chorobę o dzielenie się osoczem, które może uratować życie wielu osobom z ciężkim przebiegiem zakażenia. Gotowość do pomocy ze strony górników i współpraca z PGG cieszy, ponieważ są to osoby, które niemal modelowo kwalifikują się do oddawania osocza. Aby oddać osocze wystarczy, że minęło 28 dni od ustania objawów choroby lub 18 dni od zakończenia izolacji, w przypadku przebiegu bezobjawowego – podkreśla Stanisław Dyląg, dyrektor RCKiK w Katowicach.

Swoim osoczem mogą podzielić się z chorymi osoby w wieku od 18 – 65 lat. W czasie rozmowy telefonicznej dokonywana jest ocena braku przeciwskazań do oddania osocza i ustalany jest najdogodniejszy termin oraz miejsce jego pobrania. Polska Grupa Górnicza prowadzi akcję informacyjną we wszystkich swoich kopalniach oraz cały czas przyjmuje zgłoszenia górników gotowych pomóc chorym na SARS-CoV2.

Foto i źródło: Polska Grupa Górnicza

Autor: Marcin Hirnyk


0%
Skip to content