play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Ruda Śląska

Górnicy wyjdą na ulice! Zapowiadają wielką manifestację !

today21 września 2020

Background

Wielką górniczą manifestację na ulicach Rudy Śląskiej w najbliższy piątek zapowiedział obradujący w Katowicach Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy. Spontaniczne podziemne protesty ruszyły dziś w kilku śląskich kopalniach.

Dzisiaj podjęliśmy decyzję, że na razie takim kulminacyjnym protestem w tym tygodniu będzie demonstracja w Rudzie Śląskiej. Będzie to protest całego społeczeństwa i wszystkich organizacji związkowych działających nie tylko w górnictwie na terenie Rudy. Nie ma co ukrywać, że na dzisiaj to miasto, które jest najbardziej zagrożone strukturalnym bezrobociem– mówił szef Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz

Manifestacja ma rozpocząć się w piątek o godzinie 16:00. Spontaniczna decyzja górników o manifestacjach pod ziemią to najgorsza z możliwych form protestu mówi Bogusław Ziętek przewodniczący WZZ Sierpień 80:

Straszne! Jeżeli chodzi o warunki które tam panują. Dlatego, że to jest duża wilgotność, duża temperatura, ale przede wszystkim duże obciążenie psychiczne. Ci ludzie są odizolowani od swoich rodzin. Ci ludzie nie mają kontaktu z rodzinami. Dlatego to jest naprawdę bardzo ciężka forma protestu, której nie chcemy nadużywać. –

Rozwój sytuacji zależy teraz od strony rządowej. Jeśli premier lub upoważnione przez niego osoby rozpoczną rozmowy to jest szansa na uspokojenie sytuacji.

/zdjęcie poglądowe

Autor: Marta Mosiołek


0%
Skip to content