play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Górnicy za długo czekają na wyniki! Jest pismo do premiera

today14 maja 2020

Background

Za długo czekają na wyniki testów na obecność koronawirusa. Górnicy są zniecierpliwieni sytuacją i piszą o niej w piśmie skierowanym do premiera polskiego rządu, Mateusza Morawieckiego.

Badania zrobione a wyników nie ma. Górnicy mają dość długiego czekania na wyniki testów na obecność koronawirusa i o sytuacji informują rząd. Pismo w tej sprawie działający w Polskiej Grupie Górniczej związek zawodowy Sierpień 80 skierował do przedstawicieli polskiego rządu.

Pismo wysłane

Pismo trafiło do premiera Mateusza Morawieckiego, ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina oraz prezesa Polskiej Grupy Górniczej, Tomasza Rogali.

Związki apelują do rządu o przyspieszenie badań,  między innymi wydłużając czas pracy laboratoriów. Chcą, by te pracowały siedem dni w tygodniu, przez całą dobę.

Wyjęci z pracy

Działający w Polskiej Grupie Górniczej Sierpień 80 zwraca uwagę na to, że długi czas między pierwszym testem a drugim sprawia, że górnicy nie mogą pracować. Podnoszą też kwestię ich rodzin, których dotyka społeczny ostracyzm.

Pełny tekst pisma

Katowice, 14 maja 2020 roku

ŁUKASZ SZUMOWSKI

Minister Zdrowia

WNIOSEK

Komisja Zakładowa Wolnego Związku Zawodowego „Sierpień 80” Polskiej Grupy Górniczej wnioskuje o przyśpieszenie przekazywania wyników badań na obecność koronawirusa pracownikom KWK „Murcki-Staszic”, KWK „Sośnica” i Ruchu „Jankowice” KWK „ROW”. W tym celu wnosimy, aby laboratoria badawcze pracowały całodobowo, także w weekendy.

UZASADNIENIE

Wobec deklaracji Ministerstwa Zdrowia, jak i całego Rządu Mateusza Morawieckiego, że województwo śląskie i górnicy są w sposób szczególny otoczeni troską i wsparciem, potrzebne są nie tylko słowa, ale i czyny. Górnicy poddawani są wymazom dwukrotnie, a czas oczekiwania na wyniki jest kilkudniowy, co powoduje wyjęcie ich z życia zawodowego, rodzinnego i społecznego na okres około dwóch tygodni, a także wzrost obaw o swoje zdrowie i życie.

Brak sprawnej procedury badań górników wpływa na wzrost reakcji niepożądanych ze strony osób spoza środowiska górniczego. Hejtu i ostracyzmu doznają także żony i dzieci górników. Sytuacji nie poprawiają również wypowiedzi medialne Ministra Zdrowia, prof. Łukasza Szumowskiego nacechowane negatywnie wobec Górnego Śląska i grupy zawodowej górników z kopalń węgla kamiennego.

Wnosimy o zobligowanie laboratoriów do szybszego przekazywania wyników badań i wsparcia tychże jednostek tak, aby wykonywały swoją pracę sprawnie, całodobowo i przez cały tydzień. Zdaniem WZZ „Sierpień 80” Minister Zdrowia lub powinien sprawować nad tym nadzór osobisty.

Podkreślamy z całą mocą, że szczególnie istotne jest aby laboratoria, które badają testy, pracowały również w weekendy. Dotychczasowa praktyka pokazuje bowiem, że bywało z tym różnie, a na wyniki testów górnicy oczekują w wielu przypadkach około tygodnia.

Z poważaniem

Do wiadomości:

1) Mateusz Morawiecki – Prezes Rady Ministrów

2) Jacek Sasin – Wicepremier, Minister Aktywów Państwowych

3) Tomasz Rogala – Prezes Zarządu Polskiej Grupy Górniczej S.A.

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content