play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Polska

Górnik czy Piast? Kto będzie wyżej w Ekstraklasie?

today17 lutego 2021

Background

Dwie drużyny z Górnego Śląska zanotowały zupełnie odmienne rundy jesiennej. Wystarczył jednak początek grania w 2021 roku, żeby bukmacherzy inaczej postrzegali szanse w tym sezonie Górnika i Piasta na wysokie miejsca w tabeli Ekstraklasy.

Piłka nożna jest nieprzewidywalna i wszystko w niej może się diametralnie zmieniać w ciągu kilku meczów, tygodni, o miesiącach nie wspominając. Widać to jak na dłoni w polskiej Ekstraklasie, gdzie niespodzianki i zaskakujące wyniki są niemal na porządku dziennym. Wiedzą o tym m.in. gracze zakładów bukmacherskich, którzy co tydzień próbują trafnie wytypować wyniki kolejki polskiej ligi. Ostatnie sezony pokazały jednak, że m.in. na Górnym Śląsku układ sił jest mniej więcej ustalony. Górnik Zabrze i Piast Gliwice to jedyni przedstawiciele tego regionu do których dołączył inny przedstawiciel województwa, czyli Raków Częstochowa. Jeśli chodzi o same śląskie zespoły, to ostatnie dwa sezony toczyły się pod dyktando Piasta, który najpierw zdobył historyczne Mistrzostwo Polski, a poprzednie rozgrywki zakończył na najniższym stopniu podium. Obecny sezon mocno jednak namieszał w przewidywaniach i kursach na ostateczną kolejność w tabeli.

Faworyci do trzeciego medalu w Ekstraklasie

Jak wszystko może się zmieniać i to co na papierze, nie zawsze ma odzwierciedlenie w rzeczywistości widać, gdy przeanalizuje się kursy bukmacherskie. Firma STS, lider branży i najlepszy bukmacher, któremu porównanie bonusów bukmacherskich wychodzi bardzo okazale, w ofercie ma wiele zakładów na Ekstraklasę. Przed startem sezonu 2020/21 Piast był wskazywany jako jeden kandydatów do kolejnego medalu Ekstraklasy. Jeśli ktoś miał powalczyć z Legią, Lechem i europejskie puchary, to właśnie zespół, który wzniósł się na wyżyny w ostatnich sezonach. Gliwiczanie wstydu w europejskich pucharach nie przynieśli, ale międzynarodowe mecze w kilku rundach eliminacji, kosztowały ich sporo sił. Gdy do tego dodamy zmiany w kadrze drużyny, widzimy czynniki, które mogły mieć wpływ na ligowy falstart. Przez kilka tygodni gliwiczanie nie potrafili wygrać, w efekcie czego okupowali ostatnie miejsce w ligowej stawce. Mimo tego kursy na ich spadek nadal były wysokie.

Kurs na Górnika wzrósł

Piast jednak poprawił się w listopadzie i grudniu, rozpoczynając swoją serię bez porażki. Lepsza gra i lepsze wyniki momentalnie poprawiły ich miejsce w ligowej tabeli. Odwrotna sytuacja miała miejsce z Górnikiem. Zabrzanie świetnie zaczęli sezon, byli liderem, ale w pewnym momencie efekt zaskoczenia przestał działać. Drużyna z kolei miała problemy z wygrywaniem. Pierwsze dwie kolejki 2021 roku i mecze w Pucharze Polski sprawiły, że obecnie potencjał obu drużyn nie tylko się wyrównał, ale w oczach analityków i ekspertów, to Piast jest mocniejszy. Górnik źle zaczął, ma problemy ze strzelaniem. Dlatego klub zakontraktował nowego napastnika i wszyscy w Zabrzu liczą, że drużyna w końcu odpali. Jak na razie jednak, to kursy na TOP 3 Ekstraklasy korzystniejsze ma Piast (10.00), a nie Górnik (15.00), choć w tabeli kolejność jest odwrotna. Bukmacherzy reagują jednak na daną formę drużyny. W przypadku zakładu H2H (head to head), czyli na drużynę, która w tabeli na koniec sezonu będzie wyżej bukmacher większe szanse daje Lechowi w parze z Górnikiem, a Piastowi w parze z Cracovią.

To oczywiście przewidywania na ten moment, a przed nami jeszcze wiele tygodni ligowego grania, bo Ekstraklasa kończy sezon w maju. Do tego czasu wiele się może zdarzyć, oby jednak wszystkie drużyny z Górnego Śląska i województwa w tabeli Ekstraklasy byli jak najwyżej.

Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karany. STS S.A. (dawniej Star-Typ Sport Zakłady Wzajemne Spółka z o.o.) posiada zezwolenie wydane przez Ministra ds. Finansów Publicznych na urządzanie zakładów wzajemnych. Hazard związany jest z ryzykiem.

Materiał we współpracy z partnerem

Fot: unsplash

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content