play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Radzionków

Górnik, piekarz i tańcząca para. Stalowe figury na rynku w Radzionkowie

today8 czerwca 2020

Background

Stalowe figury na rynku w Radzionkowie. Rzeźby górnika, piekarza i tańczącej w stroju ludowym pary pojawiły się na nowo wybudowanym rynku w Radzionkowie. Postaci stanęły w sąsiedztwie wagonika z węglem oraz kamienia górniczego kopalni August, która w XIX wieku działała w mieście. Figury dopełniają pejzaż placu, na którym znajdują się już sadzawka, plenerowa scena i elementy małej architektury.

Rzeźby mają symbolizować to, z czym kojarzy się Radzionków. Pierwsza rzecz to folklor. Mieszkańcy miasta chętnie ubierają stroje regionalne podczas uroczystość religijnych. Ponadto na terenie miasta działa Zespól Pieśni i Tańca Mały Śląsk, który rozsławia folklor śląski nie tylko w kraju ale ale także zagranicą. To symbolizuje tańcząca para, którą już mieszkańcy okrzyknęli „Karolinką”. Radzionków kojarzy się z tradycjami górniczymi. Naszymi mieszkańcami są emeryci górniczy oraz czynni górnicy, stąd figura górnika.- wyjaśnia Jarosław Wroński z radzionkowskiego magistratu:

  • cover play_arrow

    Górnik, piekarz i tańcząca para. Stalowe figury na rynku w Radzionkowie Redakcja Radia Piekary

Nie zapomniano także o tradycjach piekarniczych. Towarzystwo tańczącej pary i górnika dopełnia postać piekarza.  Na terenie miasta działa wiele małych, tradycyjnych piekarni, które prowadzą kolejne pokolenia mieszkańców miasta. Do Radzionkowa przyjeżdżają też wycieczki do Muzeum Chleba.

Figury zostały wykonane w bytomskiej pracowni Stalowe Figury. Postaci dopełniają pejzaż rynku, na którym znajdują się już sadzawka, plenerowa scena i elementy małej architektury.

fot. FB Miasto Radzionków http://Miasto Radzionków

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content