play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Slajder Pilne

Górnośląsko- Zagłębiowska Metropolia wygrała w sprawie VAT

today4 marca 2021

Background

Może odliczyć podatek VAT w organizowaniu transportu dla gmin członkowskich. Naczelny Sąd Administracyjny podtrzymał korzystny dla Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach.

Naczelny Sąd Administracyjny podtrzymał wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego korzystny dla Górnośląsko- Zagłębiowskiej Metropolii. Chodzi o odliczenie podatku VAT w organizowaniu transportu.

Idzie w dobrą stronę

Z wyroku zadowolony jest przewodniczący zarządu GZM, Kazimierz Karolczak. – Bardzo cieszy nas wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego, który podtrzymał decyzję pierwszej instancji i tym samym podtrzymał stanowisko Metropolii GZM w sprawie braku konieczności opodatkowania VATem organizacji transportu publicznego – napisał na swoim profilu na facebooku.

Zapłacili już podatek

Sprawa sięga 2019 roku. Wtedy Krajowa Administracja Skarbowa nałożyła na GZM podatek VAT od tzw. składek zmiennych gmin – np. na finansowanie komunikacji publicznej. Uznano wtedy, że realizacja zadań przekazanych Metropolii przez gminy jest wykonywaną przez nią usługą (podobne interpretacje dostało też kilka związków komunalnych) i KAS nakazała zapłatę 8-procentowego podatku. Z tą decyzją nie zgodziły się władze Metropolii.

To nawet 40 milionów złotych rocznie

Oznacza to, że składka zmienna, która wpłacana jest przez gminy, nie będzie musiała zostać powiększona o wysokość podatku VAT. W skali roku mówimy nawet o ok. 40 mln zł. – Od samego początku nie zgodziliśmy się z tą decyzją, ponieważ organizowanie transportu publicznego to zadanie własne gmin, które Metropolii zostało przekazane w celu lepszej koordynacji i zwiększenia efektywności jego funkcjonowania na tak dużym obszarze, jakim jest GZM – dodaje Karolczak. Metropolia zatem nie świadczy usługi wobec gmin, ale realizuje ich zadanie własne.

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content