play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Polska

Gorszy humor czy choroba? Dziś Światowy Dzień Walki z Depresją

today23 lutego 2021

Background

Ma różne podłoża, ale zawsze wymaga leczenia i fachowej pomocy. Depresja – bo o niej mowa jest coraz powszechniejsza. Izolacja, ciągła niepewność jutra, światowa pandemia zagrażająca naszemu zdrowiu – w takich warunkach o nią nie trudno.

23 lutego to Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, zaburzenia depresyjne są czwartym najpoważniejszym problemem zdrowotnym na świecie.

Depresja polega na zaburzeniach nastroju (smutek, utrata przyjemności, pesymistyczne spojrzenie na świat i siebie samego). Możemy ją podejrzewać, jeśli taki stan trwa ponad dwa tygodnie i ma znaczący wpływ na codzienne życie (trudności ze snem, zaburzenia apetytu i popędu seksualnego, utrata sprawności intelektualnej, chęć izolacji).

Depresja nie jest chwilowym obniżeniem nastroju, ale poważnym zaburzeniem psychicznym. Co znaczy, że mówienie do chorego, by wziął się w garść, nie pomoże mu. Sama wola nie pozwala się z tego wydostać. Depresję trzeba leczyć – nie można zwlekać ze zwracaniem się o fachową pomoc.

W bardzo trudnej sytuacji często bywają pacjenci, którzy dowiadują się, że chorują na nowotwór. Często diagnoza znacząco wpływa na ich zdrowie psychiczne. Takie doświadczenie jest udziałem onkologów:

– Depresja jest chorobą, która tak samo jak sam nowotwór, wymaga leczenia i wsparcia z każdej strony. Nie zawsze wystarczające jest wsparcie psychologa, czasem konieczna jest interwencja psychiatry – mówi reporterowi Radia Piekary dr Andrzej Kupilas, ordynator urologii i urologii onkologicznej Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.

Statystyki pokazują, że na depresję choruje na świecie około 350 mln ludzi. W Polsce cierpi na nią prawdopodobnie około 1,5 mln osób.

 

 

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content