play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Wiadomości

Grille, telewizory i samochody! Wielkie sprzątanie Pogorii IV

today27 września 2021

Background

W piątek, 24 września, odbyło się wielkie sprzątanie zbiornika Kuźnica Warężyńska, czyli popularnej Pogorii IV. Akcja została zorganizowana w ramach kampanii społecznej Wód Polskich „Wody To Nie Śmietnik”. Jej organizatorzy chcą zwrócić uwagę na problem, jakim jest zaśmiecanie środowiska.

Akcja to część kampanii prowadzonej przez Wody Polskie, która z nagannym procederem walczy od lat.

– Tych śmieci jest bardzo dużo. Proszę sobie wyobrazić, że mamy naprawdę bardzo wiele interwencji z nadzorów wodnych, gmin, gdzie nad ciekami wodnymi, zbiornikami ludzie zostawiają: artykuły gospodarstwa domowego, telewizory, samochody. Jest to rzecz nagminna – mówi Radiu Piekary dyrektor zarządu zlewni w Katowicach, Stefan Mojżyszek.

Artykuły gospodarstwa domowego i telewizory to zaledwie początek listy, bo ta jest bardzo długo. Często rzeczy, które znajdują się w wodzie, zwyczajnie nie mieszczą się w głowie.

– Grille jednorazowe, butelki plastikowe, puszki po piwie, reklamówki, pudełeczka i woreczki od wędkarzy. Nie ma kar, niestety. Na świecie są, a u nas nie. Mandat do 150 złotych to za mało – dodaje Andrzej Plaskaty, ze straży rybackiej w Katowicach.

W minionym roku, na dwóch zbiornikach: Turawa w województwie opolskim i Przeczyce, podczas społecznych akcji sprzątania zebrano ponad 10 ton śmieci.

Autor: Kamil Zatoński


0%
Skip to content