play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Polska

Groziła zawaleniem – teraz cieszy oko! Bajkowa wieża z Nakła Śląskiego

today23 czerwca 2021

Background

Skojarzenia z Disneyowskim zamkiem są jak najbardziej uzasadnione. Wieża pałacu w Nakle Ślaskim po generalnym remoncie wygląda jak z bajki! Po trwającej pół roku modernizacji można już oglądać efekty.

Po trwającym pół roku remoncie, wieża pałacu w Nakle Śląskim wygląda bajkowo! Jej odnowienie kosztowało blisko 1,5 mln złotych. Warto było wydać te pieniądze, bo jest efekt! I to nie tylko wizualny….

-Proces degradacji tej wieży postępował w sposób naprawdę monstrualny. Odpadały spore elementy elewacji, które po prostu zagrażały życiu. Nie mówiąc o tym, że wieża zaczęła się odchylać. Teraz mamy zamontowane specjalne punkty do pomiaru geodezyjnego, dzięki czemu będziemy prowadzili pomiary, sprawdzając jaki jest stan odchylenia tej wieży i czy wszytko jest w porządku. Zostały założone specjalne opaski, które mają temu zapobiec – mówi Radiu Piekary Stanisław Zając, dyrektor Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim.

Aktualny wygląd wieży nawiązuje do jej ostatniej przebudowy, która miała miejsce na przełomie XIX i XX wieku.

-Ona pierwotnie była mniejsza o bodajże trzy kondygnacje. Pod koniec XIX wieku została nadbudowana. Są dwie legendy z tym związane. Jedna to taka miejscowa, że gdy hrabia wybudował kościół w Nakle Śląskim i zobaczył, że wieża kościelna jest wyższa od pałacowej stwierdził: „tak nie może być”. Drugą historię, usłyszałem od księcia Donnersmarcka, który był tutaj dwa lata temu. Opowiadał, że jak hrabia wybudował tutaj pałac – to było w połowie XIX wieku, a wiadomo, że kilkanaście lat później Guido wybudował Mały Wersal w Świerklańcu, to hrabia stwierdził wtedy, że wieżę trzeba koniecznie nadbudować – opowiada znawca śląskiej arystokracji dr Arkadiusz Kuzio-Podrucki.

Niestety, wieżę pałacową można oglądać, jak na razie, tylko z zewnątrz. Ruch turystyczny nie będzie tam dopuszczony.

Autor: Gabriela Kokott-Drzyzga


0%
Skip to content