play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Groźny pocisk dzieci znalazły przy stawie

today7 maja 2020

Background

Dzieci przy stawie znalazły groźny pocisk przeciwczołgowy. Niewybuch z czasów drugiej wojny światowej leżał w Boguszowicach pod Gliwicami. Wezwano służby.

Pocisk przeciwczołgowy, staw i grupa dzieci. To zestawienie brzmi groźnie ale w tym wypadku zakończyło się wręcz wzorcowo. Grupa maluchów bawiła się przy stawie w Boguszowicach pod Gliwicami. Znalazły tam dziwny przedmiot, którym okazał się pocisk z czasów II Wojny Światowej!

Wezwano służby

Roztropne maluchy zamiast bawić się znaleziskiem, powiadomiły właściciela terenu i policję. Na miejsce wezwano mundurowych z rozpoznania minersko-pirotechnicznego. Ci zabezpieczyli teren, a pocisk na poligon zabrał patrol saperski. Nie było potrzeby ewakuacji, wszystko przebiegło bezpiecznie.

Jak się okazuje, takich pocisków używano w radzieckich działach samobieżnych ISU 122 oraz czołgach IS2.

Historyczne materiały pirotechniczne to nie pierwszyzna

W ubiegłym roku działająca przy gliwickiej komendzie miejskiej grupa rozpoznania minersko-pirotechnicznego odnotowała w sumie 116 działań indywidualnych oraz 84 interwencje w rejonie naszego powiatu. Ujawniano materiały wybuchowe wojskowe i cywilne, niewybuchy czy mieszaniny pirotechniczne, stanowiące szczególne zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi. Grupa działała w przypadku zgłoszeń podłożenia ładunków wybuchowych w różnych instytucjach, tak państwowych, jak i prywatnych, a także brała udział w przeszukaniach miejsc i obiektów przed wizytą najważniejszych osób w państwie – również przed odbywającą się w Gliwicach Eurowizją Junior.

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content