play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Śląsk

Grubsza narkotykowa sprawa: produkcja, handel, dystrybucja zakazanych substancji. Jest akt oskarżenia

today28 września 2020

Background

Śledczy ze Śląskiego Wydziału Prokuratury Krajowej, specjaliści od Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji skierowali do Sądu Okręgowego w Katowicach akt oskarżenia przeciwko ośmiu osobom zamieszanym w narkobiznes na szeroką skalę. Zarzucono im kierowanie i udział w zorganizowanej grupie handlującej narkotykami i substancjami psychotropowymi.

To  grubsza sprawa – główni oskarżeni – 6 mężczyzn i 2 kobiety – usłyszeli łącznie 81 zarzutów. Na liście : udział w zorganizowanej grupie oraz obrót dużymi ilościami narkotyków.

Gang miał działać w latach 2011 – 2018 na terenie Katowic, Łodzi, Krakowa, Kielc i jeszcze kilku innych polskich miast, a także w krajach Unii Europejskiej – tu wymienia się Królestwo Niderlandów czy Czechy. Grupa handlowała i dostarczała zakazane substancje oraz „prała” pieniądze z tego uzyskane.

Jak wynika z prokuratorskiej informacji – grupa działała jak sprawna firma. Mieszkaniec województwa śląskiego zorganizował wytwórnię prekursorów narkotykowych w tym BMK, oleju safrolowego czy APPAN’u. Wśród zwerbowanych przez niego osób – znajomi i ludzie w trudnej sytuacji życiowej. Lider solidnie ich sobie podporządkował. W krajach Unii Europejskiej ale i Chin czy Australii dystrybuowano amfetaminę, metamfetaminę, kokainę, marihuanę i jeszcze wiele innych narkotyków. Siatka dilerów i przewoźników uwijała się na polskim rynku. Była współpraca – z innymi gangami – na przykład z kielecczyzny. Pieniądze były duże – trzeba było je jakoś wyprać – wię oskarżeni lokowali je w nieruchomości. I tak wyprano co najmniej 12 milionów złotych. Odsiadka będzie długa.

źródło: Prokuratura Krajowa

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content