play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Polska

Gwarek przywita przybywających do Tarnowskich Gór. Powstaną „witacze”

today18 marca 2021

Background

Na rogatkach Tarnowskich Gór jeszcze w tym roku pojawią się „Witacze” z logo UNESCO. Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej na realizację projektu pozyskało w konkursie zorganizowanym przez Zarząd Powiatu Tarnogórskiego 50 tysięcy złotych.

„Witacze” staną przy wjazdach do „miasta gwarków”. Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej ma już pomysł na wygląd nowych oznaczeń przy trasach prowadzących do Tarnowskich Gór.

– Witacze będą miały monumentalną formę, o wysokości ponad 4 metrów  i szerokości 2 metrów. Wstępny projekt zakłada umieszczenie tam tarnogórskiego górnika, czyli gwarka przy pracy, w kolorystyce srebrno-dolomitowej, czyli zawierającej te najważniejsze elementy naszego dziedzictwa – skałę dolomitową, pomiędzy którą znajdowała się jeszcze ponad sto lat temu duża ilość galeny, czyli rudy srebra i ołowiu– tłumaczy reporterce Radia Piekary Grzegorz Rudnicki ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.

Kiedy Stowarzyszenie podpisze umowę z powiatem tarnogórskim, na realizację tego zadania trzeba będzie jeszcze uzyskać zezwolenia od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad i Powiatowego Zarządu Dróg.

Jak sama nazwa wskazuje – będą witać, ale też żegnać przejeżdżających przez Miasto Gwarków – i to w kilku językach. Niewykluczone, że także w gwarze śląskiej. „Witacze” mają być zlokalizowane przy 6 drogach dojazdowych do miasta.

Projekt ma być zrealizowany do końca roku, a na jego wykonanie powiat wyasygnował 50 tysięcy złotych.

 

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content