play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Rozrywka

Gwarki 2022 przejdą do historii

today11 września 2022

Background

Miało być z pompą, no i było! Pierwszy dzień tarnogórskich Gwarków rozpoczął się od pompowania wody z zalanych ulic i budynków… Na szczęście weekendowa pogoda okazała się łaskawsza i najstarsze święto miasta w regionie mogło odbyć się zgodnie z planem.

A w planie oprócz koncertów gwiazd, wystaw czy konferencji był tradycyjny pochód historyczny, który po dwóch latach pandemicznej przerwy wrócił i zachwycił.

-To jest tradycja, cały czas kontynuowana przez naszą rodzinę. Gdy tylko odbywa się pochód gwarkowski, my jesteśmy wśród obserwujących – mówiły naszej reporterce uczestniczki pochodu.

Ktoś inny zwracał uwagę na edukacyjną rolę pochodu:

-Dzieci mogą troszkę lokalnej historii zaczerpnąć. Teraz już wiedzą kim był chłop Rybka, Sedlaczek i co robił w Tarnowskich Górach Król Jan III Sobieski.

Wśród uczestników byli i tacy, którzy pochód gwarkowski obserwowali pierwszy raz:

-Przyjechałam z Tychów, bo wiele o Gwarkach słyszałam. Jestem zachwycona i zaskoczona, że tyle ludzi tutaj jest. Widać, że się wszyscy bawią. To jest jedna z takich imprez, która łączy a nie dzieli.

Wydarzenie ma już z ponad 60-letnią tradycję

Pochód gwarkowski to historia Tarnowskich Gór i okolic w pigułce. W tym roku zaproponowano widzom nową odsłonę. W gronie historycznych postaci znalazły się kolejne osoby, m.in. fundator herbu Jerzy Fryderyk Hohenzollern i członkowie słynnego niegdyś Bractwa św. Barbary. Oczywiście nie zabrakło tak rozpoznawalnych postaci jak chłop Rybka, od którego odkrycia rozpoczęła się historia miasta czy Jan III Sobieski przejeżdżający przez Tarnowskie Góry ponad 300 lat temu. Ogółem zobaczyć można było około 300 osób, wcielających się w dawnych mieszkańców, sławnych gości i postaci zasłużone dla regionu.
Oprócz części historycznej w pochodzie wystąpiły orkiestry, stowarzyszenia, grupy zorganizowane oraz sponsorzy.
Fot: Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej

Autor: Gabriela Kokott-Drzyzga


0%
Skip to content