play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Nie pochód, a obchód towarzyszyć będzie tegorocznym tarnogórskim Gwarkom

today24 sierpnia 2021

Background

Nie pochód, a obchód towarzyszyć będzie tegorocznym, tarnogórskim Gwarkom. Trwają przygotowania do trzydniowej wrześniowej imprezy, która w tym roku zmienia oblicze na bardziej lokalne.

Koncerty, wystawy, pikniki, konferencje, a nawet karuzele – to wszystko pojawi się w Tarnowskich Górach w ramach Gwarków 2021.  Zmieni się jedynie charakter tych wydarzeń. Bo najstarsze święto miasta w regionie wraca go korzeni. Będzie bardziej lokalnie, a zamiast pochodu gwarkowskiego, spodziewać można się obchodu.

-Nie będziemy się ustawiać na trasie przemarszu. Wszystko po to, aby nie gromadzili się ludzie w jednym miejscu. Po mieście w niedzielę, 12 września od godziny 13.00 po prostu przechadzać będą się postacie historyczne – potwierdza Radiu Piekary Mariusz Jarzombek z tarnogórskiego magistratu.

Gwarki Lokalnie 2021 – bo tak brzmi pełna nazwa imprezy, odbędą się w drugi weekend września. 12 września w niedzielę w ramach Obchódu Gwarkowskiego, miasto odwiedzą postacie historyczne. Pojawią się między innymi królowie z Janem III Sobieskim i Marysieńką na czele. Spotkać będzie można chłopa Rybkę, Sedlaczka, pisarzy, naukowców czy podróżników.

Lokalny charakter Gwarków wynika z cały czas obowiązujących pandemicznych ograniczeń. Aby nie przyciągać tłumów, postawiono tym razem na tarnogórskich artystów. Wyjątkiem będzie niedzielny koncert Urszuli.

Wszystko o imprezie – opisy, zdjęcia, użyteczne informacje – znaleźć można na: https://gwarki.tarnowskiegory.pl/

 

 

Autor: Gabriela Kokott-Drzyzga


0%
Skip to content