play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Śląsk

Zgarnij „złoto blacha kołoca”! Nietypowy konkurs na smaki

today31 sierpnia 2021

Background

Wybór nie będzie należał do najłatwiejszych. Za to do najsmaczniejszych jak najbardziej! W niedzielę, 5 września w ramach „Gyburstagu kołca” odbędzie się nietypowy konkurs na smaki. Można zdobyć nagrody pieniężne oraz złoto blacha kołoca. Wszystko w Parku w Świerklańcu.

Z posypką, makiem lub serem? A może niestandardowy? Walka na smaki  z pewnością będzie zacięta! Bo śląskie ciasta – mówiąc po naszymu „kołoce” będą miały swój gyburstag. W najbliższą niedzielę w ramach Dożynek Gminnych w świerklanieckim parku odbędzie się nietypowy konkurs:

Kożdyn jedyn co mo we zocy ślonski kołoc może pokozać, co to poradzi nojlepi upjyc. Zaproszomy Wos do Śwjyrkola, przyjedźcie z nojlepszym kołocym – mogecie wygrać „Złoto blacha kołoca”. Dlo nojlepszych momy tys geld: nojlepszy pjekosz dostanie 500zł, tyn co stanie na drugym placu 300zł, zaś tyn na trzeciym dostanie do bajtlika 200zł. Cekomy na Wos – mówi Łukasz Zimnoch, prezes Stowarzyszenia Wrazidlok.

Wszystkie ciasta będą prezentowane i degustowane przez jury, a także zgromadzoną publiczność. Uczestnicy konkursu otrzymają tytuł „Kołoc ze smakym”, a najlepsze wypieki zostaną nagrodzone „złotą formą na ciasto”. Będą też nagrody pieniężne. Nim warzechy pójdą w ruch, wpierw trzeba zgłosić swoje uczestnictwo. Można to zrobić mailowo do 4 września na adres: emagnaci@gmail.com

Organizatorami „Gyburstagu kołoca” jest Starostwo Powiatowe w Tarnowskich Górach, Gmina Świerklaniec i Stowarzyszenie WRAZIDLOK. Wydarzenie jest częścią Dożynek gminnych w świerklanieckim parku.

Program dożynek:

Część oficjalna
14.30 – Msza św. w kościele parkowym p.w. Dobrego Pasterza w Świerklańcu
15.30 – przemarsz korowodu dożynkowego pod amfiteatr w parku oraz koncert Tarnogórskiej Orkiestry Dętej
16.30 – Uroczyste otwarcie Dożynek 2021

Część artystyczna
17.00 – Spotkanie kabaretowo-muzyczne z Krzysztofem Respondkiem
18.00 – Blok folklorystyczny – występy zespołów ludowych:
– „Katarzynki” z Gminy Partnerskiej – Radków
– Zespół Pieśni i Tańca „Miedarzanie”
19.30 – Gwiazda wieczoru – koncert Damiana Holeckiego
Całość w formie kabaretowej poprowadzi Sebastian Mierzwa

Imprezy towarzyszące:

  • 4 IX sobota – zawody Sportowo-Pożarnicze Nowe Chechło, boisko sportowe ul. Leśna 5 w godz. 9.00-13.00
  • 5 IX niedziela – „Gyburstag kołoca” festiwal śląskiego ciasta. Rarytasy takie jak: kołoc ze posypkom, makym, syrym, zisty, kranckuchy i inksze – będą prezentowane i degustowane przez jury, a także zgromadzoną publiczność. Zapraszają Starostwo Powiatowe w Tarnowskich Górach,  gmina Świerklaniec i Stowarzyszenie WRAZIDLOK.

Fot: www.slaskiesmaki.pl

Autor: Gabriela Kokott-Drzyzga


0%
Skip to content