play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Zagłębie

GZM przyznała pierwszą dotację w ramach Funduszu Wspierania Nauki

today7 października 2020

Background

Górnośląsko Zagłębiowska Metropolia przyznała pierwszą dotację z Metropolitalnego Funduszu Wspierania Nauki. Środki otrzyma Akademia WSB z Dąbrowy Górniczej. W ramach dofinansowania uczelnia zorganizuje dla studentów wykłady z udziałem naukowca z University of California San Diego.

Fundusz powołaliśmy po to, aby podnosić atrakcyjność oferty edukacyjnej i naukowej uczelni działających na obszarze Metropolii. Wierzymy, że w perspektywie kilku lat te działania przyniosą pożądane efekty, czyli decyzję naszych młodych mieszkańców oraz ich rówieśników spoza GZM o podjęciu studiów właśnie tutaj. To wzmocni nasz potencjał naukowy i ludzki– mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Cały czas współpracujemy z uczelniami, odpowiadamy na ich pytania i wiemy, że przygotowują one kolejne projekty, które powinniśmy otrzymać do początku 2021 roku. Trzymamy kciuki za to, aby teraz nawiązane kontakty z uznanymi naukowcami z całego świata zaowocowały kolejnymi wspólnymi przedsięwzięciami w przyszłości, żeby miały swoją kontynuację. Mam tutaj na myśli m.in. projekty badawcze, wymianę naukowców czy doktorantów. Wiem, że takie relacje buduje się latami. Wierzę jednak, że będzie to wartość dodana Funduszu – dodaje.

Jako pierwsza z dotacji skorzysta Akademia WSB z Dąbrowy Górniczej. „Bezpieczeństwo publiczne i jego wyzwania – aktywności on-line z udziałem dr Cecilii Farfán-Mèndez z University of California San Diego” to nazwa projektu, który uzyskał wsparcie. Przez siedem dni dr Farfán-Mèndez wygłosi wykłady dotyczące zwalczania międzynarodowej przestępczości, prania brudnych pieniędzy oraz struktur zorganizowanych grup przestępczych. Wezmą w nich udział m.in. studenci i pracownicy Akademii WSB oraz Wydziału Nauk Społecznych UŚ i Szkoły Policji w Katowicach. Do wysłuchania wykładów zaproszeni zostaną także przedstawiciele Straży Granicznej, ABW, Policji i Służby Więziennej, którzy są studentami lub doktorantami w uczelniach na terenie Metropolii GZM. Ponadto dr Cecilia Farfán-Mèndez będzie konsultować prace doktorskie.

Metropolitalny Fundusz Wspierania Nauki to możliwość rozszerzenia międzynarodowej sieci współpracy naukowej Akademii WSB o badaczy z najlepszych światowych uczelni– mówi dr hab. Zdzisława Dacko-Pikiewicz, prof. AWSB – Rektor Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej.

 

Z Metropolitalnego Funduszu Wspierania Nauki mogą korzystać uczelnie publiczne i niepubliczne z obszaru GZM. Uczelnie mogą pozyskać nawet 99 proc. dofinansowania kosztów wynagrodzenia światowej klasy naukowca. Naukowcy mogą być pozyskiwani m.in. do organizacji wykładów, warsztatów, sympozjów, przygotowywania publikacji czy udziału w debatach. Uczelnie mają szeroki wachlarz możliwości przy ubieganiu się o dofinansowanie. Obowiązuje zasada, że naukowcy muszą reprezentować szkołę wyższą, która zajmuje miejsce w pierwszej 20. w światowych rankingach lub też mogą poszczycić się otrzymanymi nagrodami za osiągniecia naukowe. Budżet funduszu wynosi 8 mln zł na lata 2019-2022. Realizacja Programu wpisuje się w działania strategiczne Metropolii, związane z rozwojem społecznym i gospodarczym.
Źródło: GZM

Autor: Marta Mosiołek


0%
Skip to content