play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Ruda Śląska

GZM: Spalarni odpadów nie będzie? Wojewoda unieważnił uchwałę, ale w grze Ruda Śląska

today2 lipca 2020

Background

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek unieważnił uchwałę Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii w sprawie budowy spalarni odpadów. Jak ustalił reporter Radia Piekary nadzór prawny wojewody stwierdził, że Metropolia nie ma ustawowych kompetencji, by spalarnię zbudować i by ją później odpowiednio prowadzić.  Z decyzją nie zgadzają się władze GZM-u, które zapowiadają skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

– Czytając ustawę w sposób, który interpretuje ją wojewoda, sprowadza się Metropolię do zwykłego związku komunalnego. Na to nie może być zgody. Metropolia powstała, by miastom pomagać rozwiązywać ich problemy ponadlokalnie i realizować zadania, które są ponadgminne i takim zadaniem jest właśnie spalarnia – mówi nam przewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, Kazimierz Karolczak.

– Czym się różni Metropolia, która chce mieć spółkę zajmująca sie przetwarzaniem odpadów komunalnych, od miasta, które jest właścicielem międzynarodowego lotniska. Przecież to i to jest działalnością gospodarczą, która służy rozwojowi gospodarczemu i społecznemu miasta, a w przypadku Metropolii, służy jej mieszkańcom. Nie zgadzamy się z tą decyzją i będziemy walczyć o możliwości rozwojowe Metropolii – dodaje Karolczak.

Władze Metropolii zapowiadają, że jeżeli wojewoda nie zmieni decyzji to złożą skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach. GZM ma na to 30 dni.

Spalarnia w Rudzie Śląskiej. „Metropolia powinna odkupić udziały”

W grze o spalarnie, co jakiś czas, pojawia się również Ruda Śląska, która uzyskała właśnie decyzję środowiskową w sprawie budowy Ekologicznego Centrum Odzysku Energii, gdzie miałyby być spalane odpady resztkowe i ściekowe. Wiceprezydent tego miasta, Krzysztof Mejer, w Rozmowie Dnia w Radiu Piekar,  złożył propozycję dla władz Metropolii.

– Metropolia powinna odkupić udziały w spółce, która przygotowuje się do realizacji tej inwestycji. Kibicuje takiemu rozwiązaniu. Czy to się uda? Nie wiem. Czekają nas długie rozmowy, ale może okazać się, że inwestor powie, że nie interesuje go takie rozwiązanie – mówi Krzysztof Mejer.

Autor: Kamil Zatoński


0%
Skip to content