play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Ruda Śląska

Historia Rudy Śląskiej w powstającej aplikacji

today21 maja 2020

Background

Znane postaci, ważne miejsca i wszelkie niezbędne informacje. Muzeum miejskie w Rudzie Śląskiej pracuje nad aplikacją na urządzenia mobilne przybliżającą historię miasta.

Aplikacja na telefon – a w niej wszelkie niezbędne informacje o historii miasta. Rudzkie muzeum miejskie opracuje taką, która umożliwi porównanie istniejącej przestrzeni miejskiej z tą, która była przed laty. Będzie można w niej zaplanować spacer po wszystkich dzielnicach miasta i korzystać, jak z mobilnego źródła wiedzy.

Interaktywna mapa miasta z historią

Założeniem projektu „Rudzka mAPPka” jest stworzenie aplikacji webowej z interaktywną mapą miasta, działającej na urządzeniach mobilnych oraz stronach www. Dzięki udostępnieniu muzealnych zbiorów i archiwaliów umożliwi ona porównanie istniejącej przestrzeni miejskiej z tą, która była przed laty.

„Z naszą aplikacją będzie można zaplanować sobie spacer i korzystać z niej, jak z mobilnego źródła wiedzy”,  zapowiada Krzysztof Gołąb, dyrektor Muzeum Miejskiego im. Maksymiliana Chroboka. Teksty i opisy do Rudzkiej mAPPki opracują historycy i etnografowie z miejskiego muzeum.

Projekt zakłada również, że aplikacja będzie platformą, na której użytkownicy będą mogli dzielić się własnymi materiałami. „Chcemy aby użytkownicy mAPPki mogli wklejać swoje archiwalne zdjęcia prezentujące nasze miasto i zamieszczać własne wspomnienia, włączając je do wspólnego zasobu pamięci zbiorowej rudzian”, dodaje dyrektor Gołąb.

Spacer po każdej dzielnicy

Na aplikację złożą się trasy spacerów wiodące po każdej z dzielnic Rudy Śląskiej. Przechadzając się po mieście będzie można obejrzeć najciekawsze obiekty architektoniczne oraz dawne i istniejące obiekty przemysłowe. Co ciekawe, przypomniane zostaną też nazwy zwyczajowe.

W aplikacji nie zabraknie także miejsca dla przedstawienia wybitnych postaci Rudy Śląskiej. Pojawią się te najbardziej znane: Karol Godula i Joanna Gryzik, a także artyści: Władysław Luciński i Piotr Latoska, przemysłowcy: Franciszek Ballestrem, Hugo Donnersmarck oraz sportowcy: Paweł Cyganek, Edmund Giemsa i Ernest Pohl.

Zdobytą podczas spacerów wiedzę będzie można sprawdzić w quizie. Aplikacja ma zacząć działać jesienią.

„Kultura w sieci” to program wsparcia finansowego dla artystów, twórców oraz instytucji, które ze względu na stan zagrożenia epidemicznego, nie mogą realizować swojej twórczości artystycznej w dotychczasowej formie. Dotacje zostały przewidziane na upowszechnianie działalności twórczej lub prezentacji jej efektów w Internecie.

(źródło: Urząd Miejski w Rudzie Śląskiej)

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content