play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Śląsk

Hodowcy ze Śląska dostali broń na niedźwiedzie

today16 czerwca 2020

Background

Ogrodzą swoje trzody od krwiożerczych niedźwiedzich łap i najeżonych kłami pysków wilków. Hodowcy z powiatów żywieckiego i cieszyńskiego otrzymali sprzęt do ochrony zwierząt gospodarskich przed drapieżnikami.

Poniszczone ule, zdewastowane ogrodzenia i szkody w stadach. To niemal codzienność dla hodowców na przykład owiec z południa województwa. By pomóc im zabezpieczyć hodowle, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska przekazuje im specjalistyczny sprzęt. To między innymi pistolety do odstraszania zwierzyny.

Fladry i pastuchy

Do hodowców trafiło 10 zestawów ogrodzeń, tzw. pastuchów elektrycznych: 8 do ochrony zwierząt hodowlanych i 2 do ochrony pasiek pszczelich przed niedźwiedziami. Ponadto właściciele stad otrzymali również 10 zestawów do odstraszania drapieżników, złożonych z pistoletów sygnałowo-hukowych do wystrzeliwania nabojów hukowych i rac. To nie wszystko, mówi Łukasz Zych z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach.

  • cover play_arrow

    Hodowcy ze Śląska dostali broń na niedźwiedzie Adam Złotorowicz

Wszystko to po to, by odstraszyć zwierzęta przed atakami.

Kto dostanie zestawy

Zestawy trafiły w pierwszej kolejności do hodowli o dużym pogłowiu zwierząt oraz tych, w których w ubiegłym roku wystąpiły szkody spowodowane przez duże ssaki drapieżne. W południowej części województwa śląskiego, na terenie Beskidu Małego, Żywieckiego i Śląskiego, występuje ok. 30 wilków, 20 rysi i 5 niedźwiedzi brunatnych.

Wilki i niedźwiedzie się nie boją

Od początku roku na terenie województwa doszło do 3 ataków wilków i jednej szkody wyrządzonej przez niedźwiedzia. W roku 2019 takich ataków łącznie było 31 – 27-miu dokonały wilki, 3-ech niedźwiedź, a jednego ryś.

Urządzenia zostały zakupione przez RDOŚ ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content