play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Huta Łabędy: nieprawidłowości przy sprzedaży udziałów. Zatrzymania do sprawy sprzed lat

today7 maja 2021

Background

15 osób miało działać na szkodę Huty Łabędy. W ostatnich dniach zatrzymali ich funkcjonariusze śląskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Sprawa prowadzona jest pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Katowicach, a dotyczy podejrzeń niedopełnienia obowiązków przez osoby reprezentujące firmę.

Jak czytamy w komunikacie CBA, chodzi o możliwe nieprawidłowości w związku z nieuzasadnioną ekonomicznie i prawnie decyzją o zbyciu udziałów dwóch spółek kapitałowych (PPHU DOMUS oraz PROMED) przez Hutę Łabędy. Doprowadzenia tym samym do wyrządzenia szkody i sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa wyrządzenia szkody majątkowej w mieniu Huty Łabędy. Postępowanie obejmuje lata 2012-2014. W toku śledztwa badany jest także wątek związany z oszustwem na szkodę udziałowców – pracowników spółki PPHU DOMUS.

W ostatnich dniach funkcjonariusze CBA zatrzymali do tej sprawy 15 osób oraz przeszukali kilkanaście lokalizacji na Śląsku. Zaangażowanych w to było 60 funkcjonariuszy. Wśród zatrzymanych znaleźli się m.in. prezes zarządu spółki, która nabyła udziały spółek DOMUS i PRO-MED, członkowie zarządu Huty Łabędy, członkowie zespołu ds. przeprowadzenia negocjacji Huty Łabędy oraz dwaj rzeczoznawcy majątkowi.
Zatrzymani usłyszeli w Prokuraturze Regionalnej w Katowicach zarzuty działania na szkodę spółki Huty Łabędy w związku z podejmowanymi decyzjami o sprzedaży udziału dwóch gliwickich spółek. Zgromadzony w sprawie materiał dowodowy wykazał, że działanie zatrzymanych wyrządziło co najmniej 800 tys. zł szkody majątkowej oraz sprowadziło niebezpieczeństwo wyrządzenia szkody w wysokości co najmniej 3 mln zł.

Prokurator zastosował wobec zatrzymanych wolnościowe środki zapobiegawcze. Śledztwo jest rozwojowe.

źródło/foto: CBA

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content