play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Wiadomości

Hutnicy ze Śląska rozpoczęli protest! Podobnie ratownicy medyczni

today8 września 2021

Background

Hutnicy z województwa śląskiego rozpoczęli protest. Oflagowane są zakłady: Pokój w Rudzie Śląskiej, Łabędy w Gliwicach oraz walcowni blach Natory w Chorzowie. Wszystkie należą do Węglokoksu.

Hutnicy z województwa śląskiego, którzy rozpoczęli protest, domagają się modernizacji swoich zakładów, powołania rządowego-związkowego zespołu dotyczącego przyszłości hutnictwa i uregulowania „polityki wsadowej”. Piszą w tej sprawie do wicepremiera i do Ministra Aktywów Państwowych Jacka Sasina.

Do tej pory resort był głuchy na chęć spotkania. Dopiero, co podkreślają związkowcy, po tym, jak wywiesili flagi, wyznaczył jego termin. Ma ono się odbyć 16 września.

Protestują hutnicy. Podobnie jest z ratownikami

W całej Polsce trwa protest ratowników medycznych, którzy biorą wolne i nie jeżdżą w karetkach. Domagają się wyższych płac i uzdrowienia systemu. Ratownicy zaznaczają, że jeszcze niedawno byli nazywani bohaterami walki z pandemią i za chwilę ponownie będą potrzebni na wagę złota.

Głos w tej sprawie zabrało Ministerstwo Zdrowia, które odpowiada nowymi wycenami tzw. dobokaretki, czyli łącznego kosztu eksploatacji ambulansu i wynagrodzenia załogi. – Do tej pory stawka na karetkę specjalistyczną wynosiła 4157 złotych. Od 1 października chcemy, żeby ta wycena wynosiła 5583 złotych – mówi wiceminister zdrowia, Waldemar Kraska.

Kraska dodaje, że wycena karetki typu „P”, czyli podstawowej ma wzrosnąć o ponad tysiąc złotych. Ministerstwo nie sprecyzowało, jaka część podwyżek trafi bezpośrednio do kieszeni ratowników. W najbliższą sobotę ma przez Warszawę przejść wielotysięczna manifestacja pracowników służby zdrowia.

Autor: Kamil Zatoński


0%
Skip to content