play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Śląsk

I Komunia Święta. Kiedy odbędzie się w archidiecezji katowickiej?

today14 kwietnia 2020

Background

I Komunia Święta. Kiedy odbędzie się w archidiecezji katowickiej? W związku z trwającym stanem epidemii w Polsce, I Komunie Święte w archidiecezji katowickiej są odwołane do czasu odwołania stanu epidemii. W momencie kiedy stan epidemii zostanie odwołany i co za tym idzie, zostanie przywrócone normalne funkcjonowanie szkół, decyzję o przyjęciu I Komunii Świętej dziecka należy pozostawić rodzicom w porozumieniu z księdzem proboszczem. Każdy przypadek należy rozpatrzyć indywidualnie, nie może decydować głosowanie lub wola większości. Takie są zalecenia arcybiskupa Wiktora Skworca, które opublikował w piśmie datowanym 25 marca br. Ks. dr Tomasz Wojtal– sekretarz i rzecznik arcybiskupa katowickiego potwierdza, że decyzja pozostaje w mocy. 

Rozporządzenie arcybiskupa, pozostawia decyzję o przyjęciu I Komunii rodzicom. Gdyby rodzice zdecydowali się na I Komunię Świętą swojego dziecka w pierwotnym (zwykle majowym) terminie, należy uczynić to z zachowaniem najwyższych środków ostrożności, w małych grupach lub nawet pojedynczo, niekoniecznie w niedzielę. Metropolita katowicki dopuszcza również przyjęcie sakramentu eucharystii w innym terminie. Gdyby rodzice nie zdecydowali się na I Komunię Świętą swojego dziecka w pierwotnym terminie, należy im to umożliwić w terminie późniejszym, kiedy sami uznają, że zagrożenie dla ich dzieci minęło. Arcybiskup Skworc zachęca także kapłanów, do ścisłej współpracy z rodzinami dzieci: duszpasterzy zachęcam, by byli w stałym kontakcie (jeśli nie osobistym, to telefonicznym lub mailowym) z rodzinami dzieci komunijnych i wsłuchiwali się w ich opinie. 

https://archidiecezjakatowicka.pl/o-diecezji/aktualnosci/1192-sprawowanie-poslugi-duszpasterskiej-i-liturgicznej-w-najblizszym-czasie

fot.pixabay.com

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content