play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Ile kosztuje ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych?

today6 lipca 2020

Background

W porównaniu do wartości paneli fotowoltaicznych, roczny koszt polisy obejmujący taką instalację, nie jest wysoki. Z polisą otrzymamy odszkodowanie w razie uszkodzenia paneli np. w wyniku silnych opadów gradu czy podczas wichury.

Na uszkodzenia szczególnie narażone są panele solarne zamontowane na dachu budynku, lecz i te, które znajdują się przy gruncie, nie są w pełni bezpieczne. Prócz niespodziewanych zawirowań pogodowych, zagrożeniem dla instalacji fotowoltaicznej są także złodzieje oraz wandale.

Polisa na panele solarne w ramach polisy na dom – ile kosztuje?

Najprostszym rozwiązaniem jest ubezpieczyć instalacje solarną lub fotowoltaiczną razem z nieruchomością przez internet na https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl – w ramach polisy na dom. Wartość całej instalacji wlicza się wtedy do wartości domu, tworząc sumę ubezpieczenia. Im wyższa będzie wartość nieruchomości wraz z instalacją, tym wyższa będzie składka na polisę.

Jak podaje kalkulator ubezpieczeń, dla domu wolnostojącego o wielkości 120 m2 i wartości (już razem z panelami fotowoltaicznymi) 45 000 zł, najtańszą polisę możemy wykupić w Link4 – 275 zł za rok. Najdroższą w Inter Polska – 508 zł za rok. W takim wypadku średni koszt ubezpieczenia domu z instalacją solarną to 391,50 zł za rok.

Powyższe oferty dotyczą ubezpieczenia podstawowego, które zabezpiecza mury i stałe elementy nieruchomości na wypadek:

  • zdarzeń losowych, tj: silny wiatr, uderzenie pioruna, upadek drzew, pożar, intensywne opady gradu itp.,

  • powodzi,

  • kradzieży z włamaniem,

  • stłuczenia elementów szklanych,

  • wandalizmu i dewastacji.

Polisa na fotowoltaikę jako samodzielne ubezpieczenie – jaki koszt?

Zakup polisy na instalacje fotowoltaiczną w ramach polisy na dom, to jednak nie jedyne rozwiązanie. Niektóre towarzystwa oferują tego typu ubezpieczenie jako samodzielny produkt.

Przykładem jest TU Wiener. Polisa oferowana przez tego ubezpieczyciela chroni panele solarne aż przed 18 zdarzeniami losowymi i kosztuje tylko 40 zł za rok.

Panele fotowoltaiczne możemy ubezpieczyć także jeśli zamontowane są na domku letniskowym lub na jego posesji. Taką polisę znajdziemy m.in. w ofercie Link4.

Ubezpieczenie instalacji fotowoltaicznej – gdzie kupić?

Nie wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe oferują ubezpieczenie na panele fotowoltaiczne. Lecz już coraz szczęście wchodzą one z w zakres ochrony polis mieszkaniowych. Z całą pewnością możemy wykupić tego typu ubezpieczenie w: PZU, Warcie, Concordi, Link4, Wiener i Generali.

Pamiętajmy jednak, że oferty różnią się od siebie nie tylko ceną, ale także zakresem ochrony i szczegółami zawartymi w umowie.

Warto dokładnie prześledzić OWU – Ogólne Warunki Ubezpieczenia, to tam znajdują się najważniejsze informacje. Ubezpieczyciele zamieszczają w tym dokumencie m.in. Wyłączenia Odpowiedzialności, czyli sytuacje, w których nie ponoszą odpowiedzialności za szkodę. U poszczególnych ubezpieczycieli Wyłączenia mogą być różne. To jeden z bardzo istotnych aspektów – to lista szkód, za które, pomimo wykupionej polisy, nie otrzymamy odszkodowania.

Towarzystwa ubezpieczeniowe ustalają również maksymalną sumę ubezpieczenia, czyli kwotę, do jakiej możemy ubezpieczyć dom wraz z instalacją solarną. U poszczególnych ubezpieczycieli suma ta może być inna. Przykładowo w Generali maksymalne odszkodowanie za fotowoltaikę opiewa na 30 000 zł.

Materiał przy współpracy z partnerem

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content