play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Implant na miejsce 3 kilogramowego guza! Wyjątkowa operacja w Gliwicach

today15 lipca 2021

Background

Wyjątkowa operacja w Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach. Pacjentce usunięto z kości miednicy trzykilogramowego guza, a następnie wszczepiono tam implant.

Gliwickich chirurgów wsparł profesor Daniel Kotrych z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, który podkreśla duże ryzyko związane z operacją:

– Guz był zlokalizowany, nie tylko w miednicy, ale obejmował również staw biodrowy, obejmował staw krzyżowo- biodrowy i kość krzyżową. Głównym problem przy tego typu rozmiarach nowotworów jest oczywiście ryzyko krwawienia okołooperacyjnego. Sama rozległość ran i wycięcia, takich monstrualnych rozmiarów guza, wiąże się z ryzykiem wstrząsu okołooperacyjnego i nie wszystko można wtedy przewidzieć – mówi profesor Daniel Kotrych.

Miejsce zaatakowanych przez nowotwór kości zajął specjalny implant.

– Stworzono model 3D miednicy, stworzono tak zwane marginesy resekcji, czyli tkanki nieobjętej guzem i do tego zaprojektowano, a następnie wykonano w technologii druku 3D implant. Implant indywidualny, jednorazowy, niepowtarzalny, konkretnie dla tej pacjentki – przyznaje ordynator ortopedii Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach, doktor Andrzej Baryluk.

Lekarz potwierdza także, że pacjentka ma szansę na powrót do pełnej sprawności.

 

Fot: Facebook/ Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach

Autor: Weronika Manowska


0%
Skip to content