play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Imprezy masowe odwołane! Decyzję podjął premier

today10 marca 2020

Background

Imprezy masowe w Polsce – odwołane. Taką decyzję dosłownie przed chwili podjął premier Mateusz Morawiecki. To oczywiście w związku z niebezpieczeństwem rozszerzania się koronawirusa. Premier zaznaczył, że zdecydował się na to po zaleceniach Światowej Organizacji Zdrowia. Podobne zalecenia wprowadzono we Francji i Niemczech.

Imprezy masowe odwołane. Chodzi o te które podlegają pod odpowiednią ustawę. Decyzję dosłownie przed chwilą podjął premier Mateusz Morawawiecki.

Wojewodowie zdecydują

Decyzje, które imprezy trzeba będzie odwołać, podejmą, w oparciu o odpowiednią ustawę, wojewodowie. Istnieje także możliwość zorganizowania ich bez udziału publiczności. Premier Mateusz Morawiecki tłumaczy, że na podobny ruch zdecydowano się już we Francji i w Niemczech.

18 potwierdzony przypadek

W tej chwili w Polsce odnotowano 18 przypadków zarażenia się koronawirusem. Stan osiemnastej zarażonej osoby nie jest poważny.Minister zdrowia Łukasz Szumowski nie chciał jednak powiedzieć, kim jest zakażona osoba.

Kontrole na granicach

Minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński dodaje, że od dziś wprowadzono także kontrole sanitarne na granicach kraju – między innymi z Niemcami, Ukrainą, Białorusią i Litwą. Wszyscy przekraczający granicę będą poddawani kontroli zdrowia. Dotyczy to także podróżujących samolotami, koleją i promami.

Uczelnie zawieszają współpracę

Minister szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin powołał już specjalny zespół rektorów uczelni wyższych oraz specjalistów medycznych. Na bieżąco kontrolowana jest też sytuacja na uczelniach – nie stwierdzono wśród studentów i kadry naukowej przypadku zakażenia. Zawieszono już jednak współpracę międzynarodową polskich uczelni z tymi zza granicy. Dotyczy to przede wszystkim wyjazdów studentów oraz udziału polskich naukowców w międzynarodowych sympozjach. Resort rozważa także możliwość organizowania kursów on- line.

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content