play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Polska

Inflacja znów do góry. GUS podał najnowsze dane

today29 kwietnia 2022

Background

Inflacja odnotowała kolejny duży wzrost w ostatnim czasie. Cały czas ma dwucyfrową wartość. Tak źle nie było od kilkudziesięciu lat.

12,3 – do takiego poziomu poszybowała inflacja w kwietniu – i tak wysoko nie było od końca lat 90. ubiegłego wieku. Przed miesiącem – 11 procent – podał Główny Urząd Statystyczny.

Inflacja znów szybuje do góry

GUS opublikował tak zwany szybki szacunek. Kwietniowy wynik jest wyższy od szacunków ekspertów – ceny towarów i usług wzrosły wobec marca o 2 procent. Do danych przedstawionych dziś przez Główny Urząd Statystyczny odnoszą się eksperci:

Analitycy Pekao S.A. także odnieśli się do dzisiejszego komunikatu i zaznaczają, że podane dziś dane są inne niż się spodziewano:

„Wg wstępnego szacunku inflacja w kwietniu skoczyła do 12,3% r/r! Wyżej od naszej prognozy (11,9%) oraz konsensusu Parkietu (11,7%). Wzrost cen żywności (gigantyczne 4,2% m/m) oraz energii (zapewne ceny opału). Inflacja bazowa w górę do 7,5%-7,6% r/r. ” – czytamy w najnowszym komunikacie.

Dane obrazuje zamieszczony w mediach społecznościowych wykres:

Szczegółowe dane poznamy dopiero w połowie maja. W ujęciu rocznym w kwietniu najmocniej zdrożały paliwa – o prawie 28 procent i nośniki energii o 27. Żywność i napoje bezalkoholowe zdrożały o 13 procent, licząc rok do roku. Według niektórych specjalistów – to jeszcze nie koniec – szczyt inflacji może przypaść na miesiące wakacyjne.

Autor: Andrzej Zazgórnik


0%
Skip to content