play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Inicjatywa lokalna. Na co mieszkańcy Katowic chcą przeznaczyć milion?

today10 stycznia 2020

Background

8. edycja inicjatywy lokalnej w Katowicach to 117 pomysłów mieszkańców zatwierdzonych do realizacji jeszcze w bieżącym roku.

Spośród 152 pomysłów o wartości ponad 3 mln zł wybrano 117, które spełniały warunki formalne i najlepiej wpisywały się w strategie miejskie  albo  realizowane aktualnie programy. – Katowice tworzą i rozwijają przede wszystkim nasi mieszkańcy – dlatego otwieranie się na potrzeby katowiczan uważam za swój obowiązek. Mieszkańcy chętnie korzystają z inicjatywy lokalnej, czy też budżetu obywatelskiego, bo widzą efekty swojego zaangażowania w życie społeczności, mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Po raz pierwszy inicjatywy lokalne w Katowicach można było zgłaszać w 2013 r., kiedy zrealizowano cztery pomysły mieszkańców, a na ich realizację zabezpieczonych było 100 tys. zł. W 2016 r. prezydent podjął decyzję o podwyższeniu puli inicjatywy lokalnej do 1 mln zł w związku z rosnącą aktywnością mieszkańców. W tym roku pozytywnie zweryfikowano ponad 3/4 wszystkich złożonych wniosków. Najwięcej, bo aż 56 zaakceptowanych pomysłów dotyczy obszaru kultury, 36 pomysłów będzie realizowanych przy wsparciu wydziału edukacji i sportu, natomiast 16 przy udziale wydziału polityki społecznej.

Zgłaszany pomysł może dotyczyć poprawy przestrzeni miejskiej, np. modernizacji podwórka lub może być wydarzeniem integrującym ludzi, np. festyn osiedlowy o charakterze kulturalnym, sportowym czy ekologicznym. – Wśród propozycji, które już realizowano i zdecydowano się na kontynuację w ramach inicjatywy lokalnej jest m.in. przegląd spotów profilaktycznych, czy odpust św. Anny i jarmark na Nikiszowcu, mówi Ewa Lipka, rzecznik urzędu miasta.

Jest też pomysł wspólnego sprzątania Giszowca, czy Lasu Murckowskiego. Mieszkańcy chcą, aby więcej zieleni pojawiło się w Załężu, na Os. Witosa i w Dąbrówce Małej. Wśród pomysłów inwestycyjnych: rewitalizacja podwórek, m.in. przy ul. Narcyzów 2 w Śródmieściu i przy ul. Grunwaldzkiej 4 w Ligocie. Inicjatywy lokalne integrujące środowisko pojawią się praktycznie w każdej dzielnicy. W ósmej edycji są to: projekt Kulturalna Koszutka 2020, II Dębowy Piknik Rodzinny, IV Dni Dąbrówki Małej, lekcje śpiewu przy tężni solankowej, propozycje dla aktywnych seniorów, Giszowiecki Mikołajkowy Bieg po zdrowie, koncerty plenerowe w Piotrowicach, montaż poidełek w Zespole Szkół nr 1 na Zawodziu, a także stworzenie lawendowego ogrodu w Ochojcu.

źródło/foto: UM Katowice

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content