play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Piekary Śląskie

Innowacyjna OPERACJA usunięcia guza w Piekarskim Centrum Medycznym!

today4 sierpnia 2021

Background

W zeszłym tygodniu zespół specjalistów z Piekarskiego Centrum Medycznego przeprowadził wyjątkowo innowacyjną i skomplikowaną operację. Zoperowano pacjenta z podejrzeniem raka przytarczycy. Zespół lekarzy usunął guz mieszczący się w bardzo trudno dostępnym miejscu. Używali jednego z dwóch urządzeń diagnostycznych typu Fluobeam znajdujących się  w Polsce.

 

Zabieg przeprowadzony na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologii Piekarskiego Centrum Medycznego pod kierownictwem doktora Marka Justa polegał na zidentyfikowaniu przytarczyc, czyli gruczołów uczestniczących w regulowaniu gospodarki wapniowo-fosforanowej w organizmie i ich usunięciu.


Precyzyjne wykonanie tego zadania możliwe było dzięki użyciu innowacyjnego urządzenia Fluobeam. Używane przy chirurgii tarczycy i przytarczyc minimalizuje uszkodzenia tkanek podczas operacji wymagającej dużej precyzji.

Działania zespołu medycznego okazały się niezwykle skomplikowane z uwagi na brak jasno sprecyzowanego miejsca występującej zmiany.

 

Okazało się, że guz przytarczycy położony był głęboko pomiędzy kręgosłupem, przełykiem, a tchawicą. Był wielkości około 7 centymetrów.

Na szczęście trwający około dwóch godzin zabieg, przebiegł bez powikłań i wypisano pacjenta do domu.

 

Fot: Facebook/ Piekary Śląskie- Oficjalny Fan Page

Autor: Weronika Manowska


0%
Skip to content