play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Integracyjny plac zabaw i ekosłupki: nowości w Parku Śląskim

today23 października 2020

Background

Takiego obiektu w Parku Śląskim dotąd nie było. Choć plac zabaw to przede wszystkim atrakcja dla dzieci, ten służy także ich rodzicom i dziadkom.

Na nowym placu jest strefa zabawy, a także obszar przeznaczony do rekreacji dla osób starszych. Obiekt zajmuje prawie 2200 mkw. Największą atrakcją jest tzw. duży zestaw zabawowy, na którym jest zjeżdżalnia, linarium i ścianka wspinaczkowa. Na placu powstała wielka piaskownica, są karuzele, huśtawki, a na skarpie dodatkowa zjeżdżalnia. Poza tym dzieci mogą skorzystać z trampoliny i ruchomego pomostu.
Dla osób starszych – siłownia pod chmurką. Kto po treningu będzie chciał odpocząć, może skorzystać z zestawów piknikowych, wygodnych ławek i leżaków. Plac zabaw znajduje się na końcu promenady Ziętka, wejście od al. Harcerskiej przy Stadionie Śląskim. W pobliżu jest ścieżka zdrowia. Projekt został zrealizowany w ramach Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Koszt? Prawie 700 tys. zł.

Park Śląski : inne inwestycje

Zarząd Parku Śląskiego podpisał umowę na wykonanie projektu miasteczka ruchu drogowego wraz ze skateparkiem. Przygotowanie dokumentacji kosztować będzie ok. 145 tys. zł. Nowa atrakcja powstanie w śladzie dawnego miasteczka na terenie Ośrodka Harcerskiego. Koncepcja zakłada podzielenie miasteczka na cztery strefy: dla najmłodszych, którzy korzystają z rowerków biegowych czy jednośladów podpórkami; strefę gier ulicznych; skatepark i strefę miasteczka ruchu drogowego. Miasteczko obejmie infrastrukturę i przeszkody, które można spotkać na prawdziwej drodze.

W planach jest budowa: ronda, progów zwalniających, skrzyżowania z sygnalizacją świetlną, atrapy przejazdu kolejowego ze szlabanem, tunelu do przejazdu z oświetleniem, a także imitacji stacji benzynowej oraz przystanku autobusowego. Ponadto koncepcja zakłada przeniesienie skateparku, który obecnie znajduje się przy kąpielisku „Fala” z możliwością dodania nowych przeszkód. Będzie ścianka wspinaczkowa, rowerowy tor przeszkód, plac do zdawania egzaminu na kartę rowerową i warsztat do naprawy jednośladów. Całość zostanie oświetlona, a dla rodziców i dziadków nie zabraknie ławek. Zadaniem wykonawcy będzie przygotowanie dwóch koncepcji architektonicznych, opracowanie projektu budowlanego i wykonawczego oraz uzyskanie pozwolenia na budowę. Jeżeli wszystko się uda obiekty będą gotowe w 2022 r.

Goście Parku Śląskiego mogą na bieżąco sprawdzać  jakość powietrza. To dzięki  tzw. ekosłupkom, które właśnie stanęły przy parkowych alejkach. Każdy słupek pełni funkcję informatora i współpracuje z aplikacją na urządzenia mobilne. Światło zamontowane na górze wskazuje jakość powietrza. Przygotowano sześciokolorową skalę: od soczyście zielonej (jakość powietrza bardzo dobra, zawartość szkodliwych pyłów od 0 do 10), po wiśniową (jakość bardzo zła, zawartość szkodliwych pyłów powyżej 150). Wartości pośrednie odpowiadają kolorom: jasno zielony (jakość powietrza dobra), żółty (umiarkowana), pomarańczowy (dostateczna), czerwony (zła).

Słupki rozstawione są w pięciu lokalizacjach: przy hali „Kapelusz”, przy Skwerze 100-lecia Powstań Śląskich, przy al. Gwiazd od strony Świątyni Petrycha, na skrzyżowaniu al. Harcerskiej z promenadą gen. Ziętka oraz przy al. Żyrafy od strony wylotu na ul. Chorzowską. By zobaczyć jakość powietrza, trzeba pobrać darmową aplikację na telefon – „EkoSłupek”.

źródło/foto: Park Śląski

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content