play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Intel Extreme Masters bez publiczności. Decyzja wojewody

today27 lutego 2020

Background

Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek zakazał udziału publiczności w rozpoczynających się w piątek w Katowicach rozgrywkach e-sportowych Intel Extreme Masters .

Decyzja, która zapadła w czwartek wieczorem po konsultacjach z Głównym Inspektorem Sanitarnym, Jarosławem Pinkasem, wiąże się z zagrożeniem dotyczącym koronawirusa.  Wielka impreza – finały 14. sezonu mistrzostw świata w grach komputerowych Intel Extreme Masters (IEM) – co roku gromadzi w Katowickim spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym tysiące miłośników e-sportu. Na Górny Śląsk od lat przyjeżdżają najlepsi zawodnicy.

– Ze względu na realne zagrożenie epidemiologiczne, po uzyskaniu rekomendacji ze strony  Głównego Inspektora Sanitarnego, zdecydowałem się podjąć tą trudną decyzję, wyjaśnia wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Jak czytamy w komunikacie Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego:

„Dziś rano (27 lutego) do Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach dotarło pismo, w którym  prezydent Katowic wyrażał niepokój o bezpieczeństwo mieszkańców, wnioskując jednocześnie o podjęcie działań ze strony wojewody. Główny Inspektor Sanitarny nie rekomendował udziału publiczności w wydarzeniu, w którym, zgodnie z szacunkami organizatorów, udział miało wziąć 170 000 osób z całego świata. Biorąc pod uwagę zagrożenie ze strony koronawirusa, który pojawił się w Europie oraz zalecenia WHO, dotyczące podjęcia wszelkich środków ostrożności pozwalających zminimalizować zagrożenie, wojewoda wydał zakaz organizatorowi ESL Gaming Polska przeprowadzenia imprezy masowej sportowej pn. Intel Extreme Masters Katowice 2020” z udziałem publiczności.

Wydarzenie to ma charakter o zasięgu międzynarodowym, dlatego można spodziewać się przyjazdu  osób z miejsc występowania koronawirusa (Covid – 19). Istnieje więc realne, wysokie prawdopodobieństwo niekontrolowanego rozprzestrzeniania się wirusa wśród uczestników imprezy.  Należy podkreślić, że tak wielka liczba osób w wyniku kontaktu z potencjalnymi nosicielami wirusa może ulec zainfekowaniu, a po zakończeniu imprezy sama może stać się źródłem jego rozprzestrzeniania w miejscu zamieszkania”.

 – Kierując się szeroko rozumianymi kwestiami bezpieczeństwa, na podstawie art. 34 ustawy z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych podjąłem decyzję, iż wydarzenie może się odbyć, ale bez udziału publiczności – mówi wojewoda.

Organizator imprezy, firma ESL Polska wydała oświadczenie na Facebooku, w którym czytamy: „O godzinie 19:45 otrzymaliśmy informację od Przedstawicieli Województwa Śląskiego o cofnięciu pozwolenia na organizację wydarzenia masowego. Do tego momentu posiadaliśmy prawnie wiążącą decyzję, zezwalającą na organizację imprezy, która w ciągu ostatnich kilku dni była wielokrotnie potwierdzana. Ostatni raz pozytywna opinia potwierdzana była kilka godzin temu. Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek wydał decyzję o anulowaniu zgody na organizację imprezy masowej w Katowicach. W związku z zaistniałą sytuacją, Intel Extreme Masters Katowice 2020 odbędzie się bez publiczności.
Firma ESL szanuje i rozumie decyzję Wojewody oraz powody jej wydania i obecnie pracuje nad dotarciem do posiadaczy biletów, gości i mediów. Całkowity koszt zakupionych biletów będzie zwrócony. Turniej zostanie rozegrany zgodnie z planem bez udziału publiczności oraz transmitowany w Internecie i w telewizji (…)”.

Oświadczenie przekazują też władze Katowic: „Z przykrością informujemy, że decyzją Wojewody Śląskiego, wynikającą z potencjalnego zagrożenia epidemiologicznego, Intel Extreme Masters (IEM) w Katowicach został zamknięty dla publiczności kilkanaście godzin przed rozpoczęciem wydarzenia. W poprzednich latach ta największa globalna impreza e-sportu połączona z targami przyciągała do naszego miasta nawet 170 tysięcy osób z całego świata. Sytuację komplikuje fakt, że tysiące kibiców są już w Katowicach i nie wiedzą o wspomnianej decyzji. Dlatego bardzo dużym wyzwaniem dla Organizatorów imprezy będzie poinformowanie wszystkich fanów, że nie zostaną wpuszczeni na IEM, nawet w przypadku posiadania wcześniej zakupionych biletów. Apelujemy do wszystkich mediów z prośbą o możliwie szerokie rozpowszechnienie tej informacji. Wiemy, że Organizatorzy IEM w ostatnich dniach w pełni współpracowali ze służbami sanitarnymi i podjęli wszelkie możliwe kroki na rzecz zdrowia i bezpieczeństwa tysięcy fanów i mieszkańców Katowic.
Poprzednie edycje wydarzenia zawsze były wzorcowo organizowane przez Intel i ESL Polska a naszą współpracę oceniamy jako celującą. Dlatego jesteśmy przekonani, że pomimo zaistnienia tak trudnej sytuacji w kolejnych latach impreza odbędzie się bez przeszkód z udziałem publiczności”.

foto: ESL Polska

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content