play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Śląsk

Inwestycja w niepewność. W Gliwicach ma powstać nowy szpital

today25 lutego 2021

Background

To inwestycja w niepewność. Mimo trudnej sytuacji spowodowanej pandemią i braku konkretów w sprawie nowego sposobu finansowania szpitali powiatowych, trwają prace nad projektem nowego szpitala w Gliwicach.

Budowa nowego szpitala – to ma być kluczowa inwestycja w Gliwicach w najbliższych latach. Władze miasta nie wycofują się z tego pomysłu pomimo trudnej sytuacji spowodowanej koronawirusem:

– Wielką potrzebą Gliwic jest szpitalnictwo, na poziomie tego szpitalnictwa powiatowego. Chcemy całą mocą i determinacją kontynuować tę budowę, bo w tej chwili kończymy projektowanie i myślę, że wczesną jesienią będziemy ogłaszać przetarg na wykonanie – mówi Radiu Piekary prezydent Gliwic Adam Neumann.

Szpital powstanie pomimo niepewnej sytuacji co do finansowania służby zdrowia w naszym kraju.

– Nie wiemy jak usługi szpitalne w Polsce będą finansowane. System tak zwanych ryczałtów sieciowych kończy się z końcem czerwca i nie wiadomo co dalej. Także my inwestujemy w niepewność – z punktu widzenia biznesu inwestycyjnego to jest absolutnie nie do pomyślenia, natomiast tu sytuacja jest specyficzna i potrzeby zdrowotne pacjentów są nadrzędne – dodaje w rozmowie z reporterem Radia Piekary prezydent Gliwic.

W kwestii nowego sposobu finansowania szpitali powiatowych rozważane są trzy warianty zmian. Pierwszy z nich zakłada centralizację wszystkich szpitali powiatowych w Polsce. Miałyby one podlegać jednej agencji rządowej w Warszawie. Drugi scenariusz mówi o tym, że wszystkie szpitale powiatowe miałyby być przekazane marszałkom poszczególnych województw, natomiast ostatnia opcja zakłada, że wojewodowie będą dzierżawić najbardziej zadłużone szpitale i z opłaty dzierżawnej mają być pokrywane długi takich placówek.

Nowy szpital w Gliwicach ma powstać na terenie przy ulicy Kujawskiej.

Fot. ilustracja poglądowa

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content