play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

ITS w Tychach. Czy odcinkowy pomiar prędkości będzie „wystawiał mandaty”?

today24 stycznia 2020

Background

Do końca przyszłego roku Tychy będą miały ITS czyli Inteligentny System Zarządzania i Sterowania Ruchem. Mimo, że wykonawca dopiero przymierza się do pierwszych działań, niektórzy kierowcy zastanawiają się czy aby na pewno jest się z czego cieszyć, bo w ramach systemu na kilku ulicach ma działać na przykład odcinkowy pomiar prędkości.

Reporter Radia Piekary pojechał do Tychów i zapytał Agnieszkę Kijas z Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów (MZUiM), czy trzeba się bać tych urządzeń? Odpowiedź brzmi: nie.

Pomiar prędkości będzie narzędziem inżynierii ruchu, z którego dane posłużą do modyfikacji ustawień sygnalizacji, oznakowania itp. Takie rozwiązania mogą pojawić się na ulicach: Mikołowskiej czy Sikorskiego. MZUiM zapewnia, że żadnych mandatów wystawiać nie będzie, bo nie ma takich uprawnień, choć może się zwrócić np. do policji, żeby zwiększyła intensywność patrolowania odcinków dróg, na których notorycznie dochodzi do łamania przepisów.

  • cover play_arrow

    ITS w Tychach. Czy odcinkowy pomiar prędkości będzie „wystawiał mandaty”? Adam Grabałowski

Tyski ITS spowoduje konieczność modernizacji blisko 40 skrzyżowań. Pojawi się prawie 600 kamer monitoringu, 12 stacji pogodowych, 7 stacji pomiaru zanieczyszczeń powietrza i hałasu. Do tego 6 systemów pomiaru prędkości, ważenia pojazdów w ruchu, system detekcji wolnych miejsc na parkingach i wiele innych rozwiązań, które mają pomóc jeździć i funkcjonować w mieście. ….

  • cover play_arrow

    ITS w Tychach. Czy odcinkowy pomiar prędkości będzie „wystawiał mandaty”? Adam Grabałowski

Podobna instalacja działa już w Gliwicach, swoje urządzenia testują w Chorzowie, a przymierzają się w Katowicach. Inteligentny System Zarządzania i Sterowania Ruchem w Tychach ma kosztować 118 mln zł, a w całości powinien być gotowy do końca przyszłego roku.

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content