play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

„Izba (nie) przyjęć”- premiera w Teatrze Żelaznym

today6 marca 2020

Background

„Izba (nie) przyjęć”- premiera w Teatrze Żelaznym. Absurdy znane z przychodni i szpitali w krzywym zwierciadle satyry. Teatr Żelazny w Katowicach znajdujący się w budynku starego dworca w Piotrowicach szykuje się do premierowego przedstawienia „Izby (nie) przyjęć”. Bohaterami spektaklu zrealizowanego przez Piotra Wiśniewskiego i Martę Marzęcką-Wiśniewską będą: leniwa sprzątaczka lecząca ziołami, niedysponowany lekarz ukrywany w kanciapie, hipochondryczka w ciąży, haker i niepozorny Mariusz, od którego zdaje się zależeć przyszłość placówki. Akcja klasycznej komedii omyłek toczy się w prowincjonalnym szpitalu, któremu grozi zamknięcie. Premierowy spektakl 7 marca. 

„Izba (nie) przyjęć”- to kolejna premiera w Teatrze Żelaznym. Leniwa sprzątaczka lecząca ziołami, a gdy trzeba, biorąca na barki ciężar przetrwania szpitala, w którym pracuje,  niedysponowany lekarz ukrywany w kanciapie, haker ze swoimi umiejętnościami przydającymi się w sytuacji krytycznej czy niepozorny Mariusz, od którego zdaje się zależeć przyszłość placówki. Siłą najnowszej komedii omyłek Teatru Żelaznego są krwiste i barwne postaci, a dramaturgia przebiega zgodnie z klasycznym qui pro quo. Dynamiczna akcja przedstawienia toczy się w prowincjonalnym szpitalu, któremu grozi zamknięcie. Pacjent sprowadzony do statystyk i słupków, limity na sprzęt, dziury w budżecie i braki kadrowe, jak dobrze to znamy z autopsji lub doniesień prasowych. Temat ważki, a przedstawienie skrzy przezabawnymi dialogami, odniesieniami do kultury popularnej oraz gra z konwencją komedii romantycznej i filmu akcji. Bohaterowie bawią i wzruszają walcząc z czasem i zamieniając się rolami, byle tylko kontrola NFZ wypadła pomyślnie. Jak zakończy się pogoń za szczęśliwym finałem w towarzystwie klaunów, smerfów i supermana?

To dość osobliwa komedia o naszej rodzimej służbie zdrowia– zapowiadają twórcy scenariusza i reżyser: Marta Marzęcka-Wiśniewska i Piotr Wiśniewski:

  • cover play_arrow

    „Izba (nie) przyjęć”- premiera w Teatrze Żelaznym Anna Jurzyca

Scenografia:
Piotr Wiśniewski

Muzyka:
Bartosz Ebert

Występują:

Sprzątaczka Irena – Małgorzata Krzysica
Pielęgniarka Monika – Magdalena Słowik
Lekarz Janusz – Andrzej Kowalczyk / Paweł Okraska
Pacjentka Jagoda – Natalia Ciszewska
Pacjent Dariusz – Mikołaj  Osiński
Pacjent Mariusz – Jacek L. Zawada

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content