play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Jak być eko? Warsztaty w Skansenie

today10 lutego 2020

Background

Jak być eko? Warsztaty w Skansenie.  „Naturalnie-niebanalnie_ to tytuł cyklu warsztatów w klimacie zero waste, które w lutym i marcu odbędą się Muzeum Górnośląskim Parku Etnograficznym. Jak samemu uszyć torbę? Co trzeba wiedzieć, by zrobić sobie las w słoiku? Jak wyhaftować biżuterię? Uczestnicy zajęć nie tylko uzyskają na te pytania odpowiedzi, ale będą też mogli – pod fachowym okiem prowadzących – sami wykonać unikatowe przedmioty. Warsztaty będą się odbywać co miesiąc w chorzowskim skansenie. Pierwsze spotkanie – już 22 lutego. Na zajęcia obowiązują zapisy. 

Jak być eko? Warsztaty w Skansenie zwrócą uwagę na kwestie związane z ekologią. Poprzez atrakcyjną formę i zaangażowanie uczestników chcemy pokazywać, jak ważne jest dzisiaj myślenie o środowisku i przedmiotach, które wykorzystujemy w codziennym życiu – mówi Joanna Skorupska-Badura, kierowniczka Działu Edukacji i Popularyzacji MGPE.

Nazwa warsztatów – „Naturalnie-niebanalnie” – dobrze oddaje ich zasadniczą ideę: chodzi o to, by – wykorzystując naturalne materiały – tworzyć wyjątkowe przedmioty. Lniana torba staje się autorska, gdy sami ją uszyjemy i ozdobimy, z mydła korzystamy wszyscy, ale jeśli zrobimy je sami, staje się ono rękodziełem. Chorzowski skansen, w którym tradycja przeplata się z nowoczesnością a drewniana architektura prezentowana jest w otoczeniu przyrody, jest doskonałym miejscem dla tego typu działań.  Można powiedzieć, że naturalne materiały i ekologiczne myślenie wpisane jest w naturę tej instytucji – dodaje Skorupska-Badura.

Pierwsze warsztaty – zatytułowane „Pleciony dywanik” – odbędą się już 22 lutego. Ich uczestnicy wykorzystają stare, znoszone i nienadające się już do użytku koszulki do zrobienia kolorowego, w pełni ekologicznego dywanu. Warsztaty wpisują się zatem w styl życia zero waste, którego celem jest wytwarzanie jak najmniejszej liczby odpadów i troska o środowisko naturalne.

Najbliższe warsztaty:

  1. „Pleciony dywanik” – warsztaty zero waste. 22.02.2020 r., godzina 11.00, sala wystawowa w budynku administracyjnym Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”, ul. Parkowa 25. Cena: 79 zł/os.

  2. „Mechehehe”. 21.03.2020 r., godzina 11.00, sala wystawowa w budynku administracyjnym Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”, ul. Parkowa 25. Cena: 189 zł/os.

Warsztaty wykonywania obrazów z mchu. Obraz z mchu to doskonały pomysł na prezent lub dekorację własnego wnętrza dla osób, które lubią otaczać się naturą. Ożywiają wnętrza, nadają charakteru i stanową oryginalną ozdobę. Idealnie wkomponowują się w każde pomieszczenie – mieszkania, biura, gabinety czy nawet łazienki.

  1. „Uszyj sobie torbę”. 25.04.2020 r., godzina 11.00, sala wystawowa w budynku administracyjnym Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”, ul. Parkowa 25. Cena: 119 zł/os. „Uszyj sobie torbę” to warsztaty, podczas których własnoręcznie będzie można stworzyć lnianą shopperkę. Z przygotowanych wcześniej paneli materiału osoby uczestniczące w zajęciach samodzielnie na maszynie zszyją torbę, a następnie udekorują ją poprzez stworzenie na niej odbitki z matryc linorytu (wcześniej przygotowanych przez prowadzącą). Warsztaty są skierowane do wszystkich niezależnie od stopnia umiejętności szycia.

Zapisy: Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”, Dział Edukacji i Popularyzacji. Tel. +48 32 241 07 18 wew. 204.

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content