play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Jak kupić mieszkanie? Rynek pierwotny a rynek wtórny ‒ wady i zalety

today18 marca 2021

Background

Jednym z największych marzeń każdego człowieka jest chęć odnalezienia swojego miejsca na ziemi. Szukamy domu lub mieszkania, do którego będziemy mogli wracać i gdzie odpoczniemy po ciężkim dniu.

Na pewno większość z nas chociaż raz w życiu zastanawiała się, jaką nieruchomość wybrać. W morzu dostępnych ofert mieszkaniowych, zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego, z pewnością wiele osób czuje się zagubionych.

Zalety rynku pierwotnego        

Piękne, nowoczesne bryły budowli, wysokie standardy bezpieczeństwa oraz wizja urządzania po swojemu ‒ z tym większości osób kojarzy się rynek pierwotny. I rzeczywiście tak jest. Nowo powstające nieruchomości prześcigają się coraz to lepszymi, bardziej innowacyjnymi rozwiązaniami, zwiększającymi komfort ich właścicieli. Warto wspomnieć, że w przypadku nowych nieruchomości możemy wprowadzać indywidualne zmiany m.in. układu oraz liczby pomieszczeń. Nowe osiedla posiadają przemyślane rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo mieszkańców. Stosuje się monitoring czy wideodomofony i karty dostępu. Deweloperzy najchętniej budują swoje inwestycje w dużych miastach, takich jak Warszawa, Gdańsk i Kraków, gdzie jest duże zapotrzebowanie. Przykładem jest bardzo rozbudowany i urozmaicony rynek pierwotny w Krakowie. Dodatkowym atutem jest zwolnienie z podatku cywilno-prawnego, który obowiązuje kupujących na rynku wtórnym.

Wady rynku pierwotnego

Mimo wielu zalet rynku pierwotnego, ma on również wady. Kupując dom lub mieszkanie od dewelopera, musimy się liczyć z wyższymi kosztami w porównaniu do rynku wtórnego. Dodatkowo do ceny zakupu dochodzą koszty urządzenia i wyposażenia. Drugą wadą jest dłuższy okres czasu, od momentu zakupu do dnia zamieszkania. Nieruchomości z drugiej ręki najczęściej od razu nadają się do wprowadzenia.

Zalety rynku wtórnego

Z pewnością jedną z mocnych stron tego rynku jest fakt, że jest on większy, posiada więcej ofert, wysoką dostępność oraz ma bardziej zróżnicowane lokalizacje. Oferty zarówno mieszkań, jak i domów są unikatowe pod względem warunków mieszkaniowych, lokalizacji i ceny. To prawda, że mieszkania z rynku wtórnego są zazwyczaj tańsze (choć nie zawsze), jednak trzeba tutaj uważać. Często za niską ceną kryją się złe warunki mieszkaniowe, wady i zniszczenia niewidoczne na pierwszy rzut oka, brak w pobliżu komunikacji miejskiej, sklepów, szkoły, ruchliwe ulice, czy brak zieleni.

Wady rynku wtórnego

Osoby, które rozważają kupno mieszkania na rynku wtórnym muszą szczególnie zwrócić uwagę na to, czy budownictwo nie jest stare. Trzeba się liczyć z tym, że zła kondycja budynku, będzie wiązać się ze wzrostem opłat, gdy będą przeprowadzane zmiany remontowe i renowacyjne. Kolejną wadą jest fakt, że starsze osiedla nie posiadają monitoringu i ochrony, co w znacznym stopniu obniża poziom bezpieczeństwa. Następną wadą jest podatek w wysokości 2% od ceny kupowanej nieruchomości.

Zarówno nieruchomości z rynku pierwotnego, jak i wtórnego mają swoje zalety i wady. Jeśli zależy nam na nowoczesnej infrastrukturze, zwiększonym bezpieczeństwie i komforcie, warto przyjrzeć się bliżej rynkowi pierwotnemu, a jeśli zależy nam na niższych kosztach zakupu, to z pewnością znajdziemy coś dla siebie spośród ofert rynku wtórnego.

 

/artykuł sponsorowany/

Autor: Redaktor


0%
Skip to content