play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
 • cover play_arrow

  Radio Piekary Radio Piekary

 • cover play_arrow

  Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Polska

Jak kupować w czasie BF

today28 września 2020

Background

W polskim kalendarzu przedświątecznym Czarny Piątek znalazł dla siebie stałe miejsce. Polacy z chęcią korzystają z promocji i obniżek cenowych na towary z ulubionych sklepów. Często również wybierają propozycje od sprzedawców w Internecie, stawiając na większą wygodę i wybór asortymentu. Szczególnie popularne są w tym przypadku produkty zagraniczne z USA, gdzie Black Friday ma swój początek.

Jednak przy korzystaniu z korzystnych ofert cenowych, należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach – prawach konsumenta i sprzedającego obowiązujących na trenie Unii Europejskiej oraz poza jej granicami. Przed zdecydowaniem się na zakup należy koniecznie przeczytać umowę/regulamin sklepu internetowego. Wiele informacji o obniżkach zawierają również gazetki promocyjne dostępne w aplikacjach na smartfon. Jest to znaczne ułatwienie dla konsumentów, którzy poszukują konkretnych produktów, jak również dla tych, którzy jeszcze nie wiedzą, na co ostatecznie się zdecydują.

Jak przygotować się do szału zakupowego?

Zanim nastanie Czarny Piątek warto zorientować się, które sklepu planują w nim wziąć udział i już kilka dni wcześniej zapoznać się z ich ofertą. Dzięki temu wstępnie wybrane produkty, które mogą później zostać przecenione, okażą się trafniejszym wyborem niż ten dokonywany w presją nabycia ostatnich sztuk z magazynu (jako jeden z chwytów marketingowo-sprzedażowych). Można dla wygody wypróbować promocje na Black Friday. Dobrze jest zrobić listę linków albo zapisać strony w podkatalogu w zakładkach.

Jeżeli brakuje czasu na dokładne przeglądanie wirtualnych półek, można postawić na dokonanie selekcji poprzez wyszczególnienie kategorii produktów, jakie są potrzebne lub planuje się kupić coś z ich zakresu, np. na prezent. Można wykorzystać gazetki promocyjne przygotowane specjalnie z myślą o BF. Zawęża się w ten sposób listę potencjalnych sklepów, które mogą kusić wysokimi obniżkami cenowymi na towary, niekoniecznie niezbędne w danej chwili.

Aspekty prawne kupowania w Internecie

Jako konsument robiąc zakupy online, klient sklepu internetowego posiada większe prawa w zakresie zwrotu. Może go dokonać w terminie 14 dni od daty otrzymania przesyłki. Konieczne jest to tego przesłanie sprzedawcy o chęci odstąpienia od umowy nabycia towaru – istnieje możliwość wypełnienia gotowego wzoru lub stworzenia własnej wersji. Nie trzeba podawać powodu (produkt może okazać się nietrafiony albo przesłany omyłkowo), a za wyjątkiem niektórych kategorii towarów:

 1. produkty o krótkim terminie ważności,
 2. wykonane na specjalne zamówienie,
 3. nagrań dźwiękowych, wizualnych lub oprogramowania otwartego po dostarczeniu,
 4. usług w zakresie zakwaterowania lub wypoczynku,
 5. biletów na koncerty, wydarzenia sportowe, lotnicze, kolejowe, autobusowe,

można zwrócić produkt, nawet ten noszący znamiona użytkowania. Jeżeli nie wychodzą one poza zakres konieczny do stwierdzenia cech, charakteru i funkcjonowania produktu, sprzedawca nie obniża wartości towaru – wciąż jednak obowiązują na niego promocje. Jeżeli takowe się na nim znajdują, może pomniejszyć o wartość, jaką ponosi z tego tytułu. Zwrotu dokonuje kupujący zazwyczaj na własny koszt. Wyjątek stanowi zapis w regulaminie (bądź indywidualny kontakt ze sprzedawcą), w którym obowiązek ten przejmuje na siebie właściciel sklepu.

Zakupy zagraniczne poza granice Unii Europejskiej

Najbardziej charakterystycznym elementem zakupów z USA lub Chin jest cło i podatek VAT, który wliczany jest już w cenę towaru. Jeżeli dokonuje się zakupu perfum, artykułów tytoniowych lub alkoholowych, należy się liczyć z taką opłatą także na obszarze Unii Europejskiej. Warto też uważać na promocje pośredników, którzy w razie problemów odsyłają do producentów. A także na gwarancje, które mogą wymagać odesłania towaru lub nie obowiązywać poza terenem kraju, gdzie zostały sprzedane.

Black Friday to okazja do zakupu ciekawych prezentów, wymarzonych ubrań czy po prostu kupienie towarów, na której zazwyczaj brakuje pieniędzy w domowym budżecie. Duże obniżki cenowe to jednak okazja dla nieuczciwych sprzedawców, oszukujących nieświadomych swoich praw konsumentów. Warto zadbać o to, aby w czasie szału zakupowego sprawdzać regulamin sklepowy, opinie innych klientów i alternatywne rozwiązania w innych sklepach.

 

Materiał zrealizowany przy współpracy z partnerem. 

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content