play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Jak płacić, żeby nie przepłacić za OC?

today12 sierpnia 2020

Background

Porównywanie ofert ubezpieczenie OC powinno stać się naszym nawykiem. Dlaczego? Otóż dzięki temu może zaoszczędzić kilkadziesiąt, a czasem nawet kilkaset złotych! Czynniki wchodzące w skład tego obowiązkowego ubezpieczenia są odgórnie ustalone i zapisane w Ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych. Z tego względu bez obaw możemy skorzystać z porównywarki wysokości składki OC i wybrać tę opcję, która będzie dla nas najkorzystniejsza.

Od czego zależy ubezpieczenie OC?

Wykupienie ubezpieczenia OC jest obowiązkiem każdego kierowcy. Zakres ochrony w każdym przypadku jest taki sam, jednak wysokośc samej składki dla jednej osoby może znacząco się różnić w zależności od poszczególnego towarzystwa. Różnice w wysokości składki ubezpieczenia OC u poszczególnych ubezpieczycieli wynikają z czynników, jakie są brane pod uwagę. Dotyczą one zarówno kierowcy jak i samego pojazdu. Wśród głównych czynników mających wpływ na OC (również na ubezpieczenie OC i AC na motocykl: https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/oc-i-ac-na-motocykl-jak-kupic-najlepsze/) znajdują się:

  1. Wiek kierowcy – statystyki pokazują, że najmłodsi użytkownicy dróg są najczęstszymi sprawcami kolizji i wypadków drogowych. W związku z tym płacą oni najwyższe składki OC.
  2. Miejsce zamieszkania – mieszkańcy małych miejscowości płacą z reguły niższe stawki za ubezpieczenie OC niż Ci mieszkający w dużych miastach. Wiąże się to z większym ruchem w aglomeracjach i idącym za tym wyższym prawdopodobieństwem szkód.
  3. Marka samochodu – posiadaczy niektórych marek samochodowych płacą wyższe ubezpieczenie OC ze względu na posiadane parametry techniczne. Na najniższą stawkę mogą liczyć kierowcy m.in. Skody czy Renault, z kolei najdroższe ubezpieczenie zapłacą kierowcy Audi i BMW.
  4. Pojemność silnika – im większa pojemność silnika, tym większą prędkość można osiągnąć, dlatego cena ubezpieczenia również wzrasta.

Oprócz tych podstawowych czynników, ubezpieczyciele przy wycenie pytają również o szereg innych kwestii związanych m.in. z miejscem parkowania pojazdu, planowanym rocznym przebiegiem, a także stanem cywilnym.

Internetowe porównywarki ubezpieczenia OC, czyli sposób na znalezienie optymalnej dla siebie oferty

Każda firma ubezpieczeniowa posiada swój własny zakres czynników, które są brane pod uwagę przy wyliczaniu składki. Dotyczy to zarówno posiadaczy samochodów, jak i tych, których interesuje ubezpieczenie OC na motocykl. Nie sposób odwiedzić wszystkich ubezpieczycieli i dowiedzieć się, który oferuje nam najkorzystniejsze warunki. Idealnym rozwiązaniem jest skorzystanie z internetowej porównywarki ubezpieczenia OC, dzięki której można szybko i w bardzo prosty sposób dowiedzieć się, ile kosztuje najtańsze ubezpieczenie OC dla naszego pojazdu.

Z pozoru może się wydawać, że różnice w poszczególnych towarzystwach ubezpieczeniowych będą niewielkie. Nic bardziej mylnego! Korzystając z kalkulatora można jasno zobaczyć, że różnice w wysokości stawki OC mogą sięgać nawet kilkuset złotych! Warto jednak zwrócić uwagę, że nie ma jednego ubezpieczyciela, który będzie oferował najtańsze OC dla wszystkich kierowców. Wszystko zależy od kryteriów, które są brane pod uwagę przy wyliczaniu stawki.

Korzystanie z internetowej porównywarki ubezpieczenia OC jest niezwykle proste i każdy bez trudu poradzi sobie z wypełnieniem formularza. Zanim zdecydujemy się na ofertę danego ubezpieczyciela, warto sprawdzić, czy w innym miejscu nie zapłacimy taniej. Nie zajmuje to dużo czasu, a o korzyściach wynikających ze skorzystanie z porównywarki nikogo przekonywać nie trzeba. Wykupienie ubezpieczenia OC jest obowiązkiem każdego posiadacza pojazdu, ale to, gdzie je wykupimy, jest naszą indywidualną sprawą.

Materiał przy współpracy z partnerem

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content