play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Wiadomości

Jak rozpoznać nadmierne wypadanie włosów?

today11 sierpnia 2021

Background

Jeżeli wydaje Ci się, że w ostatnich tygodniach lub miesiącach Twoje fryzura znacznie się przerzedziła, może być to przesłanka ku temu, że wystąpiło u Ciebie wypadanie włosów. Warto jednak wiedzieć, że czasami jest to tylko etap przejściowy, jednak nigdy nie należy go bagatelizować. Dowiedz się, jak walczyć z tym problemem oraz co może pomóc przy nadmiernej utracie owłosienia skóry głowy.

Wypadanie włosów – czy zawsze jest to coś poważnego?

Chociaż wypadanie włosów na pewno jest problemem, który może napawać nas strachem, to jednak warto wiedzieć, że nie zawsze zwiastuje poważniejsze problemy. Czasami jest to jedynie etap przejściowy i mija, zanim zdążymy jeszcze zareagować. Zawsze jednak powinniśmy poszukać źródła takiego stanu, ponieważ niekiedy nasz organizm daje nam znać, że dzieje się coś niedobrego. Nierzadko jest to chociażby źle prowadzona pielęgnacja lub zaawansowany łupież.

Wypadanie włosów – najczęstsze przyczyny 

Jeżeli chodzi o główne przyczyny wypadania włosów, to warto wskazać tutaj niewłaściwie działającą gospodarkę hormonalną. Takie zaburzenia zdarzają się nie tylko u młodych osób w okresie dojrzewania czy u kobiet w trakcie menopauzy, ale mogą też wystąpić niezależnie od wieku. Dlatego w takim przypadku konieczne jest wykonanie badań. Nierzadko to niedobory witamin sprawiają, że skóra, włosy oraz paznokcie są w gorszej kondycji.

Łupież, który wiąże się z nadmiernym łuszczeniem skóry także, niekorzystnie wpływa na naszą fryzurę. Uważać trzeba również przy restrykcyjnych dietach oraz po porodzie (tutaj zazwyczaj wypada dużo włosów, ale z czasem są zastępowane przez nowe). Niebezpieczne bywają choroby skóry głowy, niewłaściwie dobrana pielęgnacją, zbyt częste stosowanie urządzeń do stylizacji (lokówek, prostownic, a nawet suszarek) oraz zbyt częste lub rzadkie mycie włosów. Choroby, które wiążą się z osłabieniem organizmu, też objawiają się nadmierną utratą owłosienia.

Jak sprawdzić, czy nasze włosy nadmiernie wypadają?

Wiele osób zastanawia się jednak, jak sprawdzić, czy wypadanie włosów występuje również u nich. Najłatwiej jest zauważyć utratę owłosienia poprzez regularne czyszczenie szczotki bądź grzebienia. Szybko zauważymy, jeżeli włosów będzie zbyt wiele. Równie dobrze zatykać może się też odpływ wanny lub brodzika. Warto też bliżej przyjrzeć się skórze głowy – czy pojawiły się prześwity? Czy zmieniła się objętość wiązanego kucyka?

Jeżeli zauważymy niepokojące objawy, które zwiastują wypadanie włosów, powinnyśmy skontaktować się ze specjalistami. Jednym z nich jest trycholog, który nierzadko potrafi wskazać przyczynę takiego stanu. Może też skierować nas do lekarza, który wykona niezbędne badania. Jest to konieczne, jeżeli chcemy przeciwdziałać nadmiernej utracie owłosienia.

Coś, o czym należy jednak pamiętać, to że człowiek naturalnie i niejednokrotnie traci włosy w ciągu swojego życia. Zastępowane są one nowymi i zdrowymi. Czasami jest to nawet od 50 do 100 włosów w ciągu jednej doby.

Sposoby na wypadające włosy

Aby zniwelować problem, zawsze musimy znaleźć jego przyczynę. Jeżeli to łupież powoduje nadmierne wypadanie włosów, to warto zacząć od wprowadzenia do codziennej pielęgnacji takiego kosmetyku jak szampon przeciwłupieżowy. W dużej mierze pomaga wyregulować pracę gruczołów łojowych i oczyszcza, ale doskonale radzi sobie też z obecnymi grzybami. Taki produkt powinniśmy mieć w łazience i zastosować sporadycznie nawet wtedy, jeżeli wygramy już z nadmiernym łuszczeniem skóry.

Co w przypadku, gdy wypadanie włosów to kwestia nieodpowiednio działającej gospodarki hormonalnej? Tutaj dobrze jest poradzić się w tej kwestii lekarza, który znajdzie dla nas najlepszy rodzaj leczenia. Czasami konieczne jest przyjmowanie leków, innym razem pomaga suplementacja i zmiana codziennego stylu życia. Nie zapominajmy jednak, że w wielu przypadkach skuteczne jest regularne wcieranie preparatów na porost włosów (głównie tych z naturalnym składem), ale też wykonywanie masaży (pobudzających krążenie skóry głowy) oraz zrezygnowanie ze stosowania urządzeń do stylizacji czy nawet ciasnego wiązania kucyka na czubku głowy. 

Materiał przy współpracy z partnerem

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content